Urządzenia małego AGD z logotypem Zelmotor są coraz bardziej rozpoznawalne na rynku w kraju i za granicą. To prawdopodobnie najmłodsza i jedna z nielicznych w stu procentach polska marka tej branży. Niemniej jednak, doświadczenia fabryki liczą kilkadziesiąt lat – najpierw jako działu technologicznego, a od 2010 r. jako głównego wykonawcy silników dla wiodących producentów AGD.

Dwa lata temu, gdy w wyniku zmian własnościowych Zelmotorowi groziło bankructwo, nowy inwestor – Józef Oziębło, aktualny Prezes Zarządu spółki – przeprowadził skuteczny proces restrukturyzacji, a rzeszowska firma stała się w pełni samodzielnym producentem markowych urządzeń z przeznaczeniem głównie na rynek detaliczny. Firma z każdym miesiącem coraz bardziej się umacnia, nieustannie inwestuje w nowe technologie i produkty (m.in. intuicyjne produkty smart – wdrażane są właśnie odkurzacze, oczyszczacze, sterylizatory, czy urządzenia AGD sterowane gestem), zyskując zaufanie rosnącej liczby konsumentów, będąc faktycznym kontynuatorem tradycji produkcji urządzeń AGD „made in Poland”.

 ZELMOTOR Fabryka

 

Inteligentne technologie AGD

Zelmotor nie odżegnuje się od swojej pierwotnej działalności, jaką była produkcja silników elektrycznych dla urządzeń AGD innych producentów i nadal ta część działalności stanowi znaczny udział produkcji. Firma jest poważnym i wiarygodnym partnerem biznesowym, pozyskuje kolejnych kontrahentów zainteresowanych silnikami polskiego producenta do odkurzaczy, mikserów, robotów kuchennych, sokowirówek, maszynek do mielenia mięsa, a także np. kosiarek elektrycznych w ogrodnictwie. Zelmotor jest także dostawcą wielu innych drobnych komponentów dla urządzeń gospodarstwa domowego. Jednak przede wszystkim jest dziś samodzielną marką urządzeń małego AGD, jak maszynki do mielenia mięsa, krajalnice, miksery, suszarki spożywcze, odkurzacze. A w ofercie systematycznie pojawiają się kolejne rodzaje urządzeń.

 

Na rynek właśnie wchodzi nowa linia produktowa SMAPP smart appliances, która ma być zupełnie nowym trendem w działalności Zelmotoru, jako producenta wysokiej jakości tradycyjnych urządzeń. Zaczyna się nowy rozdział w historii przedsiębiorstwa, stawiającego na nowoczesne, innowacyjne i inteligentne technologie. Będą to naszpikowane elektroniką urządzenia sterowane online, za pomocą aplikacji, czy z czujnikami reagującymi na gesty.

 ZELMOTOR Maszynka sterowana gestamiMaszynka sterowana gestami

 

Nową linię na początek otwierają super ciche i niezwykle wydajne odkurzacze „Be quiet+” i „Dynamic+”, a także oczyszczacz powietrza z funkcją fotokatalizy i jonizacji bipolarnej „Effective Clean” (metody wykorzystywane w placówkach medycznych do sterylizacji powietrza). Producent nie zdecydował się jednak na zarejestrowanie go jako wyrobu medycznego, ponieważ jego intencją jest, aby był stosowany powszechnie. Metody te usuwają lub neutralizują 99,9 proc. zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Zastosowany filtr fotokatalityczny pod wpływem światła niszczy i dezaktywuje zanieczyszczenia organiczne, efekt wzmacnia stosowany efekt zimnej plazmy i bipolarnej jonizacji. Zelmotor wdraża także klasyczny oczyszczacz „Perfect Line” sterowany online i bardzo wydajny. Produkty te przeznaczone są do użytku w mieszkaniach, miejscach pracy, czy placówkach medycznych, gdzie stały się prawdziwym hitem.

Produkty linii SMAPP to zaawansowana technologia i „sprytne”, innowacyjne urządzenia. Wygodne, intuicyjne, ułatwiające codzienność rozwiązania, które gwarantują bezpieczne i lepsze życie oraz zdrowie użytkowników.

Nowe produkty linii SMAPP wymagają dużych nakładów inwestycyjnych i skomplikowanych procesów badawczych. Cieszy natomiast, że jest to rodzima myśl technologiczna. Zelmotor konsekwentnie pragnie utrzymać status polskiego producenta, stąd wdrożenia może i trwają nieco dłużej, niż np. u zachodnich czy azjatyckich potentatów, ale niosą mnóstwo satysfakcji i dają powód do dumy.

 

Stąd też kolejne decyzje inwestycyjne firmy w infrastrukturę, nowe linie technologiczne. W roku bieżącym powiększył swoje zaplecze produkcyjne o zakład Wydział Śląski w Puńcowie koło Cieszyna. Zelmotor czeka niebawem też realizacja olbrzymiego zadania, jakim będzie   budowa kolejnego zakładu produkcyjnego na Podkarpaciu. Będzie to impulsem do dalszych kierunków rozwoju zarówno samej firmy, przedsiębiorstw kooperujących, jak i regionu (m.in. miejsca pracy) i kraju.

 ZELMOTOR Maszynka z szatkownicą 0062

Maszynka z szatkownicą

 

Ważny gracz polskiej gospodarki

Zelmotor jest mocno aktywny wśród lokalnej społeczności, wspierając rozwój talentów, dając miejsca pracy, współpracując z wieloma przedsiębiorstwami, zwłaszcza na Podkarpaciu – dostawcami licznych podzespołów niezbędnych do produkcji urządzeń. Jak sami mówią w Zelmotorze: „Inwestujemy w polski potencjał. Kupując nasze produkty wspierasz polską gospodarkę. Dbamy o rozwój Podkarpacia i Polski w Europie!”.

 

ZELMOTOR OdkurzaczObserwatorzy i analitycy rynku z podziwem podkreślają fakt, jak bardzo odważnie Zelmotor wszedł na rynek, szybko umocnił swoją pozycję i ją utrzymuje, mimo, że branża ta jest mocno zagospodarowana zróżnicowanymi produktami, zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym. Kluczowe w odniesionym sukcesie Zelmotoru było dotychczasowe doświadczenie kadry, zaplecze produkcyjne, badawcze, technologie, posiadane atesty i certyfikaty. Wszystko to sprawiło, że wdrożenie pierwszego produktu – sztandarowej do dziś elektrycznej maszynki do mielenia mięsa – zrealizowane zostało w rekordowym czasie 3 miesięcy (zwykle przy tego typu produktach trwa to ponad rok). Również kilkumiesięczna restrukturyzacja przedsiębiorstwa przebiegła sprawnie i wyjątkowo szybko. Udało się zachować markę i miejsca pracy, mimo, że tuż po starcie na firmę czyhała kolejna przeszkoda – pandemia COVID-19 i wprowadzony lockdown. Paradoksalnie, okazało się to szansą dla polskiego producenta, bowiem w wyniku zachwiania łańcuchów dostaw z Azji, wiele krajowych i europejskich przedsiębiorstw zwróciło uwagę na potencjał podkarpackiej firmy.

Dziś Zelmotor jest w pełni samodzielnym przedsiębiorstwem, gdzie powstają produkty w oparciu o własne projekty, laboratoria badawcze, zaplecze techniczne, inżynieryjne i produkcyjne. W dwóch lokalizacjach – w Rzeszowie i Jarosławiu – firma zatrudnia ponad 200 osób. Moce przedsiębiorstwa to ok. 2 mln szt. różnych urządzeń rocznie, które obecne są już nie tylko w Polsce, ale też w Czechach i na Ukrainie.

 

Z linii produkcyjnych schodzą sprawdzone, pewne i doskonale dopracowane urządzenia, konsekwentnie utrzymywane na najwyższym poziomie jakościowym. Klienci Zelmotoru doskonale rozumieją, że jest to możliwe do osiągnięcia tylko dzięki realnej polityce cenowej. Produkty nie znajdują się zatem na „najniższych półkach”, ale świadomi uczestnicy rynku doceniają solidne urządzenia tej marki, które w przyszłości będzie można poddać ewentualnemu serwisowi, zamiast utylizacji po kilkunastu miesiącach pracy, jak to często bywa z tańszymi urządzeniami o niższej jakości. Dlatego też Zelmotor już dziś produkuje i sprzedaje części zamienne do swoich urządzeń, wychodząc naprzeciw unijnej dyrektywie o naprawialności sprzętów AGD i dostępności części zamiennych, która niebawem wejdzie w życie, a obligującej producentów do zapewnienia możliwości serwisowania urządzeń po okresie gwarancyjnym. Dzięki temu użytkowanie sprzętu będzie bardziej ekonomiczne i zapobiegnie zwiększającej się ilości odpadów elektrycznych trafiających na składowiska.

 

Wszystko to stawia Zelmotor w elitarnym gronie polskich przedsiębiorstw, mających kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki regionu i kraju, w swojej działalności odpowiedzialnie traktujących nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia.

 

Magdalena Tułecka, Jacek Majewski

ZOBACZ RÓWNIEŻ