Rodzina olejów silnikowych Shell Helix ponownie została wyróżniona w programie Dobra Marka 2023 – Jakość, Zaufanie, Renoma, otrzymując tytuł w kategorii Oleje silnikowe i środki smarne. Co sprawia, że marka Shell Helix jest zauważana przez ekspertów?
Łukasz Radzymiński, Dyrektor Sprzedaży w Dziale Olejowym Shell Polska: Oleje silnikowe Shell Helix przeznaczone są do samochodów osobowych, czyli najliczniejszej kategorii pojazdów poruszających się po drogach. Automatycznie korzysta z nich także największa grupa kierowców, co przekłada się na skalę sprzedaży i rozpoznawalność marki. Oczywiście to nie wystarcza do osiągnięcia sukcesu. Kluczem jest najwyższa jakość samego produktu i korzyści płynące dla użytkownika.
Opracowując gamę olejów Shell Helix bazowaliśmy na ponad stuletnim doświadczeniu Shell. Jego wynikiem jest między innymi opatentowana technologia Shell PurePlus do pozyskiwania syntetycznej bazy olejowej z gazu ziemnego. Otworzyła ona nowe możliwości komponowania formulacji oleju, a tym samym jego właściwości.
Co dokładnie oznacza, że oleje silnikowe Shell Helix powstają z gazu ziemnego?
Przez długie lata bazą do produkcji oleju silnikowego była ropa naftowa, która pomimo naturalnego pochodzenia należy do zanieczyszczonych substancji. Stąd poszukiwania alternatyw, które doprowadziły do opracowania baz syntetycznych. Shell wprowadził na rynek syntetyczną bazę olejową produkowaną w technologii GTL, czyli gas to liquid. Jest ona pozyskiwana z gazu ziemnego, który jest przekształcany w ciecz w wyniku procesów chemicznych. To, w połączeniu z wykorzystaniem technologii Shell PurePlus, gwarantuje uzyskanie czystej i klarownej bazy olejowej, praktycznie pozbawionej wszelkich zanieczyszczeń charakterystycznych dla pochodnych rafinacji ropy naftowej. Obecnie jest ona podstawą praktycznie wszystkich silnikowych olejów syntetycznych Shell. Dzięki temu produkty Shell Helix wyróżniają się lepszym smarowaniem silnika, a więc zapewniają mniejsze zużycie części, zachowanie czystości, wydłużenie interwałów wymiany i, co dziś ważne, ograniczenie spalania paliwa, co przekłada się na ograniczanie emisji.
Czym kierować się wybierając olej silnikowy do swojego auta?
Zacznijmy od zastosowania się do zaleceń producenta samochodu określających klasy jakości i lepkości oleju. Po drugie warto wybrać olej o lepszych parametrach smarnych, który może pracować w szerokim zakresie temperatur. I tu wskazanie padnie na oleje syntetyczne. Tutaj uwaga dotycząca starszych samochodów. Dobrze jest pozbyć się przekonania, że mając taki pojazdów nie warto inwestować w syntetyczny olej silnikowy. Warto, bo właściwości takich produktów zapewniają lepsze smarowanie i zapobiegają gromadzeniu się osadów. Tym samym lepiej chronią silnik przed zużyciem i pozwalają dłużej utrzymać jego wysoką wydajność.
Istotny jest również sposób korzystania z samochodu. Na przykład w przypadku poruszania się głównie po mieście, warto wybrać olej o niskiej lepkości, 0W, który szybciej zapewnia optymalne warunki pracy silnika, dzięki czemu lepiej chroni przed zużyciem oraz zmniejsza zużycie paliwa.
W motoryzacji rozpoczęła się era elektromobilności, ale póki co na polskim rynku większą popularnością cieszą się samochody hybrydowe. Czym różni się olej do tych aut w porównaniu ze środkami smarnymi do pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym?
W zależności od rodzaju układu hybrydowego, różne jest obciążenie silnika spalinowego. Niemniej bez względu na czas przestoju jednostki napędowej, zachowuje ona pełną gotowość do ponownego rozruchu. Dlatego stosowany w silniku spalinowym olej musi zapewnić maksymalne smarowanie już od pierwszego momentu pracy. Stąd wymagana jest większa płynność w niższych temperaturach, czym charakteryzuje się olej Shell Helix Hybrid. Olej ten posiada także właściwości ochronne przed korozją zachodzącą pod wpływem wody kondensacyjnej.
A czy Shell obawia się zapowiadanego zakończenia produkcji samochodów z silnikami spalinowymi?
Zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych z silnikami spalinowymi ma zostać wprowadzony
w Europie w 2035 roku. Nie oznacza to wycofania z ruchu eksploatowanych już pojazdów, które jeszcze przez wiele lat wymagać będą serwisowania i wymiany oleju silnikowego. Ponadto samochody elektryczne także potrzebują środków smarnych, które już dziś znajdują się w naszej ofercie. Dlatego ze spokojem patrzymy w przyszłość.