Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.

 

agrochelaty post

 

Niewielu Rolników zdaje sobie sprawę, że kluczowym czynnikiem decydującym o produktywności gleb jest liczebność patogenicznych zarodników. Infekcja ze strony wielu sprawców chorób ma właśnie charakter odglebowy, więc zmniejszenie liczebności zarodników w glebie skutecznie obniży porażenie roślin podczas dalszej wegetacji.

 

Preparaty biologiczne oparte na bakteriach kwasu mlekowego np. Fundamental wykazują wielokierunkowe działanie, prowadzące do uzyskania zdrowszych, lepiej odżywionych i wyżej plonujących roślin. Ich pozytywny wpływ można obserwować już na etapie kiełkowania nasion/ziaren, stymulują również intensywniejszy rozwój systemu korzeniowego oraz zwiększają tempo fotosyntezy. Silniejszy system korzeniowy, zdolność mikroorganizmów do rozpuszczania trudno dostępnych składników pokarmowych w glebie oraz szybszy rozkład resztek pożniwnych (i uwolnienie z nich składników pokarmowych) wpływa na zdecydowanie lepsze odżywienie roślin.

 

Gleba pod presją: biologiczne sposoby na jej regenerację

- Mikroorganizmy wchodzące w skład Fundamental ograniczają liczebność m.in.: mikrosklerocjów Verticillium, sprawców werticiliozy, która jest jedną z najuciążliwszych chorób występujących w uprawie rzepaku ozimego (mikrosklerocja tego patogena mogą przetrwać w glebie nawet kilkanaście lat). Warto podkreślić, że przeciwko tej chorobie nie ma skutecznych rozwiązań fungicydowych, więc możliwość ograniczenia liczebności mikrosklerocjów w glebie wraz z przedsiewną aplikacją Fundamental jest nadzieją dla plantatorów rzepaku, którzy na przełomie czerwca i lipca (w okresie wysokich temperatur) obserwują zbyt wczesne zasychanie roślin i w efekcie zdrobnienie nasion oraz spadek plonu – mówi dr Mateusz Sokólski, Specjalista ds. Rozwoju Agrotechniki w Agro-Sieć Sp. z o.o.

 

fundamental

 

Doglebowa aplikacja preparatu biologicznego wpływa na obniżenie liczebności zarodników Fusarium w glebie, co w efekcie pozwala utrzymać większą zdrowotność podstawy źdźbła, liści oraz kłosa (mniejsze ryzyko porażenia fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła i korzeni, fuzariozą liści oraz kłosa). Mikroorganizmy zawarte w Fundamental ograniczają również szereg patogenów odpowiadających za wszelkiego rodzaju choroby powodujące zgnilizny korzeni. Wpływają także na stymulację grzybów pożytecznych (Trichoderma), ograniczających rozwój m.in. szarej pleśni i zgorzeli siewek.

 

Fundamental logo- W sezonie 2021/2022 wzrost plonu ziarna pszenicy ozimej wskutek zastosowania technologii biologicznej wyniósł 20%. Było to wynikiem przede wszystkim mniejszego porażenia fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła, septoriozą paskowaną liści i mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Z kolei w uprawie rzepaku ozimego wzrost plonu sięgający 35% wynikał z mniejszej presji werticiliozy, zgnilizny twardzikowej i suchej zgnilizny kapustnych, która w obiekcie kontrolnym występowała w bardzo dużym nasileniu – dodaje dr Sokólski.Warto pamiętać, że najlepszy efekt ograniczania liczebności zarodników w glebie uzyskuje się poprzez regularną (coroczną) doglebową aplikację Fundamental.

 

dr Mateusz Sokólski, Agro-Sieć Sp. zo.o.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Maszyny Janome ponownie wyróżnione tytułem Super Marka oraz godłem Marka XV-lecia!

  W 2024 roku firma Janome ponownie otrzymała wyróżnienie przyznawane w plebiscycie Dobra Marka: tytuł Super Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma oraz bardzo prestiżowy tytuł: Marka XV-lecia.

  Nagrody te wręczane są podmiotom, które posiadają ugruntowaną pozycję na naszym rynku. Markom charakteryzującym się nieustającym zaufaniem klientów, niesłabnącą renomą oraz ponadprzeciętną jakością. Co ważne - tytuł Marka XV-lecia - to pierwsze takie wyróżnienie przyznane w kategorii maszyn do szycia.

   
 • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

  Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

   
 • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

  Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

   
 • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

  Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.