FERMAX jest hiszpańską firmą założoną przez Fernando Maestre w 1949 roku. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Walencji, a w skład organizacji wchodzi 6 międzynarodowych spółek zależnych i 12 biur sprzedaży. Firma szczyci się swoją wątkową obecnością na rynku hiszpańskim, jak również szeroką siecią międzynarodowych dystrybutorów, dzięki którym jej produkty są obecne w ponad 70 krajach. W Polsce marka jest dostępna już od ponad 20 lat, a oddział firmy funkcjonuje od 2006 roku.
Produkowane przez FERMAX domofony i wideodomofony zostały właśnie wyróżnione tytułem Dobra Marka 2023 – Jakość, Zaufanie, Renoma.
Rozmowa z Marcinem Krysztofiakiem, Country Managerem w FERMAX POLSKA Sp. z o.o.
Jakimi wartościami kieruje się firma FERMAX?
Naszym największym osiągnięciem jest zespół ludzi, którzy tworzą FERMAX. Ich talent, zaangażowanie i wysiłek umożliwiły istnienie marki od ponad 70 lat i są gwarancją sukcesu w przyszłości. Dlatego nasze wartości koncentrują się na osobach, zarówno tych, które tworzą firmę, jak i naszych klientach. Wśród tych wartości chciałbym wyróżnić uczciwość i szacunek, orientację na klienta i wyniki, wysiłek i pracę zespołową oraz zaangażowanie na rzecz równości, bezpieczeństwa, zdrowia i środowiska.
Jakie produkty znajdziemy w Państwa ofercie?
Jesteśmy wiodącym producentem w sektorze komunikacji mieszkaniowej. Nasze możliwości w zakresie innowacji koncentrują się na łączności w budynkach mieszkalnych, począwszy od tradycyjnych domofonów po najbardziej nowoczesne wideodomofony, systemy bezpieczeństwa, automatykę domową i kontrolę dostępu.
Obecnie w każdej branży bardzo ważną rolę odgrywa wdrażanie nowoczesnych technologii. Jak w tym kontekście Państwa firma rozwinęła się na przestrzeni ostatnich lat?
Naszym celem jest: bycie liderem w łączności systemów wideodomofonowych. Dlatego kilka lat temu, FERMAX rozpoczął proces transformacji swojego modelu biznesowego, od producenta skupiającego się na rozwiązaniach analogowych do firmy cyfrowej, tym samym oferując produkty zapewniające komunikację w budynkach mieszkalnych.
Ta zmiana kierunku wiązała się z cyfryzacją naszych procesów i rozwiązań, większym zaangażowaniem w badania i rozwój, utworzeniem działu Software i współpracę z nowymi partnerami technologicznymi.
Jakie innowacyjne rozwiązania znalazły się w Państwa ofercie?
W 2016 roku wprowadziliśmy na rynek DUOX, pierwszy i jedyny 2-przewodowy system wideodomofonowy z w pełni cyfrową komunikacją i transmisją. To był globalny kamień milowy w zakresie technologicznym, który w 2020 roku został zintegrowany z rozwiązaniem DUOX PLUS, bardziej wydajnym, wszechstronnym systemem z wieloma dodatkowymi funkcjami. Pozwolił on nam stworzyć jedną z fundamentalnych podstaw naszej strategii: łączność.
W tym samym czasie wprowadziliśmy także systemy wideodomofonowe i zestawy wideo wyposażone w łączność WiFi, umożliwiając po raz pierwszy odbieranie połączeń na urządzeniach mobilnych, dzięki aplikacji BLUE by FERMAX. W ten sposób użytkownik może odbierać połączenia z wideodomofonu na swoim smartfonie, tak, jakby był w domu, otwierać drzwi lub kontaktować się z dowolnego miejsca na świecie.
Obecnie FERMAX pracuje nad nowymi rozwiązaniami w zakresie łączności, nie tylko dla domu, ale dla całego budynku, aby zaoferować nowe rozwiązania zarówno mieszkańcom, jak i osobom trzecim, które komunikują się z jego ekosystemem: instalatorom, zarządcom nieruchomości lub firmom logistycznym.
Bardzo użytecznym rozwiązaniem w sektorze wideodomofonów są systemy, które umożliwiają przekierowanie połączeń na smartfona. Proszę powiedzieć coś więcej o tych produktach.
Technologia stanowi nieodłączną część naszego życia, stąd też nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im zdalnie zarządzać tak ważnym aspektem jak bezpieczeństwo domu. W tym zakresie wielu profesjonalistów wybiera nasze wideodomofony WiFi, jako rozwiązanie we własnych projektach. Produkty te bardzo dobrze dostosowują się do naszego nowego stylu życia i oferują to, czego wszyscy szukamy dla siebie i dla naszego domu, czyli komfort i bezpieczeństwo.
Ponad 120 tys. użytkowników na całym świecie korzysta z BLUE by Fermax, przygotowanej przez nas aplikacji do przekierowywania połączeń z wideodomofonu WiFi na smartfon. Obecnie nasze systemy obsługują ponad 15 milionów takich połączeń i sterują otwieraniem 3 milionów drzwi.
Oferujemy usługę przekierowania kontaktu w standardzie we wszystkich naszych zestawach z łącznością WiFi dla domów jednorodzinnych, to najszersza gama rozwiązań tego typu na rynku.
Dodatkowo nasz system wideodomofonowy MEET z technologią w 100% IP, również zapewnia takie przekierowywanie - za pomocą aplikacji MEET ME. Dodatkowo umożliwia on integrację z rozwiązaniami z zakresu kontroli dostępu, CCTV i funkcji alarmowych.
Posiadamy również WI-BOX, urządzenie, które daje możliwość przekierowania połączenia z wideodomofonu na smartfona w systemie VDS (starszym systemie produkowanym przez FERMAX).
Jakość, zaufanie i renoma – to cechy, które charakteryzują brandy nagrodzone w Programie Dobra Marka, która z nich jest dla Państwa najważniejsza?
Uważam, że wszystkie trzy cechy są ważne, ale każda z nich jest konsekwencją poprzedniej. W przypadku FERMAX, jakość i design naszych produktów, obsługa klienta i innowacyjność przyniosły nam zaufanie tysięcy profesjonalistów na całym świecie. Dzięki nim mamy przywilej witania milionów ludzi w tysiącach budynków, będąc najczęściej instalowaną marką wideodomofonów. Dzięki temu zyskaliśmy reputację wzorcowej i zaufanej marki.
Zawsze byliśmy bardzo świadomi potrzeby innowacji i ewolucji. Stąd też FERMAX corocznie przeznacza 6-7% wartości swojej sprzedaży na inwestycje w badania i rozwój w celu opracowania produktów, które zapewniają wartość dodaną dla profesjonalistów i użytkowników. Dało nam to możliwość bycia w czołówce nowoczesnych technologii, równocześnie pozostaliśmy wierni naszemu zaangażowaniu w design, jakość techniczną i estetykę naszych produktów, tak, aby klient zawsze znajdował się w centrum wszystkiego, co robimy.
Rozmawiała Małgorzata Bachórz