Kanlux sklep

 

Co sprawia, że nasze otoczenie staje się bardziej komfortowe? To naturalne światło słoneczne, najzdrowsze dla organizmu, korzystnie wpływające na samopoczucie, pobudzające nas i wspomagające walkę z kiepskim nastrojem.

 

Promienie słoneczne są niezbędne do wytworzenia witaminy D, a także mają ogromny wpływ na produkcję melatoniny – hormonu snu, który ma za zadanie regulować rytm dobowy człowieka. W dniach, gdy dopada nas zmęczenie a nastrój nie jest najlepszy, wystarczy czasem odsłonięcie okien w domu, aby poprawić samopoczucie i humor. Słońca mamy pod dostatkiem wiosną i latem, jednak sporą część dnia i tak spędzamy przy świetle sztucznym – w pracy, w sklepach, przychodniach, urzędach. Jesienią i zimą, kiedy światła naturalnego jest mało, korzystamy ze sztucznego przez całą dobę. Czym różni się ono od nasłonecznienia? Przede wszystkim większą ilością „światła niebieskiego”.

To rodzaj światła, które emituje słońce, energooszczędne oświetlenie, a także wyświetlacze urządzeń cyfrowych (smartfony, monitory LCD/LED, tablety, laptopy, telewizory). Samo w sobie jest naturalnym zjawiskiem. To ono utrzymuje stan czuwania w ciągu dnia, jednak długotrwałe wystawienie na jego działanie może prowadzić do przemęczenia, zaburzać rytm snu, a także prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Wszystko to natomiast wynika z jego bliskiego sąsiedztwa do spektrum ultrafioletu, a ultrafiolet jest szkodliwy dla ludzkich komórek.

Wpływ niebieskiego światła na nasze ciało dotyczy szczególnie oczu. Efektem jego działania jest powstawanie znacznie większej ilości wolnych rodników niż organizm jest w stanie wyeliminować. To natomiast w konsekwencji może wiązać się z uszkodzeniem wzroku. Proces ten jest stopniowy, dlatego tak trudno go dostrzec. Pierwszym z jego objawów są pojawiające się przed oczami mroczki, które stopniowo zwiększają się i utrudniają widzenie z bliska. Zastanów się, czy po pracy przed komputerem lub długim przeglądaniu mediów społecznościowych odsuwasz przedmioty nieco dalej od oczu, aby lepiej je widzieć? Po pracy z urządzeniami cyfrowymi wiele osób skarży się na zmęczenie wzroku, nieostre widzenie, a także na bóle głowy. Innymi efektami nadmiernej ekspozycji niebieskiego światła jest uczucie suchości, pieczenia oczu lub ich łzawienie.

 

Możemy ograniczyć niebieskie światło na kilka sposobów:

1. Niektórzy producenci smartfonów zastosowali w swoich modelach filtr światła niebieskiego. Dzięki temu użytkownik w każdej chwili może włączyć filtr, aby zmniejszyć ilość niebieskiego światła. Ten sam sposób wykorzystano również w nowszych modelach telewizorów i monitorów. Przy pierwszym włączeniu urządzenia te często pytają czy włączyć tryb „LESS BLUE”, lub „tryb czytania”. Często też znajdziemy to w podstawowych ustawieniach urządzenia. To jedno z rozwiązań, które pomaga nam ograniczać ilość niebieskiego światła i chronić wzrok, a dodatkowo jest wygodne i szybko dostępne. Nowe urządzenia pozwalają nam także ustalić harmonogram trybu nocnego w urządzeniach mobilnych. Zgodnie z naszymi preferencjami ekran smartfona czy telewizor automatycznie będzie zmieniał kolor i temperaturę barwową, tak aby w godzinach wieczornych emitować mniej światła (zmiana tła ekranu na kolor czarny, odwrócenie kolorów biały-czarny) lub zmieniać światło na barwę ciepłą (bardziej żółtą), która pozwala wyciszać organizm.

2. Nowym, bardzo popularnych trendem są okulary z efektem filtrowania światła niebieskiego. Mowa tu nie tylko okularach korekcyjnych. Dostępne są też okulary bez dioptrii, które odfiltrowują do 35 proc. niebieskiego światła o długości fali od 400 do 450 nm, dzięki czemu zwiększają komfort pracy przed ekranem. Dodatkowo takie soczewki, wg zapewnień producenta, chronią w 100 proc. przed promieniowaniem UV. Kolejnymi zaletami są: powłoka antyodblaskowa, odporność na zadrapania i powłoka dzięki której okulary mniej łapią brud i łatwiej się czyszczą.

 


3. Ostatnią, a zarazem najbardziej sprawdzoną metodą jest wyłączenie wszystkich monitorów i ekranów na godzinę przed snem, aby nie dawać mózgowi sygnałów do aktywności – wtedy mamy pewność, że sen przyniesie nam odpoczynek. Podczas pracy z wszelkimi monitorami za dnia należy przestrzegać zasady 20-20-20. Według tej zasady powinieneś robić oczom 20-sekundową przerwę od monitora co 20 minut i patrzeć się na obiekt oddalony o 20 metrów od ciebie. Oczy się rozluźnią, podobnie jak mózg, i będą mogły lepiej reagować.

 

Nie tylko zmysł wzroku cierpi w wyniku nadużywania urządzeń emitujących niebieskie światło. Dla mózgu jego obecność jest sygnałem informującym o konieczności działania. Jest to czynnik zaburzający wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, który odpowiada za zasypianie i regenerację organizmu. Czy możemy coś zrobić, aby bronić się przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła, czy możemy jakoś je ograniczyć? Co zrobić ze wszechobecnym sztucznym oświetleniem?

 

W porze popołudniowej i wieczornej w domowym zaciszu możemy zastosować światło o ciepłej barwie i niższym natężeniu, aby wieczorem przygotowywało mózg do odpoczynku. Jednak w ciągu dnia to będzie ono nas rozleniwiać, nie doda nam energii. Obecnie, kiedy wiele osób nadal pracuje w domu lub w trybie hybrydowym, to może stanowić przeszkodę dla efektywności. Rozwiązaniem są żarówki z efektem LESS BLUE. Zapewniają go Kanlux IQ-LED LIFE dające światło zbliżone do naturalnego. W produktach IQ-LED LIFE zredukowano ilość światła niebieskiego, co wpływa na samopoczucie i nastrój, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność.

 

Żarówki Kanlux IQ-LED LIFE to także wysokie odwzorowanie naturalnych barw. Sztuczne światło może zaburzać widzenie kolorów. Czy zdarzyło Ci się kupić w sklepie ceglasty, wymarzony sweter, jednak w świetle słońca był on bordowy? Dzięki IQ-LED LIFE zobaczysz wszystkie barwy takimi, jakimi są naprawdę. Żarówki IQ-LED LIFE odznaczają się wysokim współczynnikiem oddawania barw (Ra>90), co przekłada się na postrzeganie koloru przez ludzkie oko. Z Kanlux IQ-LED LIFE zobaczysz, że Twój świat zawsze jest pełen naturalnych kolorów.

Żarówki Kanlux IQ-LED LIFE emitują światło o pełnym spektrum barw, dzięki temu wpływają na nas tak jak naturalne nasłonecznienie i zapewniają komfortowe warunki podczas wszystkich codziennych aktywności. Pamiętaj, że światło dzienne to najdoskonalszy wzorzec. Dzięki produktom Kanlux IQ LED LIFE zbliżamy się do tego ideału. Dobra jakość nigdy nie jest przypadkowa, dlatego oświetlenie do domu wybieraj zawsze świadomie.

 

Łukasz Kłys

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

  Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

   
 • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

  Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

   
 • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

  Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.

   
 • Gleba w kryzysie? Biologiczna szansa na przywrócenie w niej równowagi

  Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.