Rozmowa z Dominikiem Zacharko, Członkiem Zarządu Dräger Polska Sp. z o.o.
Dräger to Firma globalna, z długoletnią tradycją i ogromnym doświadczeniem rynkowym. Jakie były początki Państwa działalności, a jak ocenia Pan jej aktualną pozycję rynkową?
Wydarzeniem, które zainicjowało powstanie firmy było wynalezienie zaworu redukcyjnego (tzw. zawór lubecki) jeszcze w XIX w. Patent z roku 1889 stworzył podwaliny do budowy rodzinnej firmy, która aktualnie zatrudnia blisko 16 tysięcy osób na całym świecie.
Historia naszej działalności w Polsce sięga roku 1991, kiedy ukonstytuowana została spółka dedykowana dla sprzedaży i serwisu urządzeń medycznych. W 2007 roku powstała spółka Dräger Safety skupiająca się na rozwiązaniach dla bezpieczeństwa. W roku 2019 nastąpiła konsolidacja spółek i od tego momentu firma Dräger Polska zyskała stabilne fundamenty biznesowe oparte na części medycznej oraz przemysłowej. Posiadamy 4 biura na terenie kraju: w Bydgoszczy, Gdyni, Warszawie oraz Katowicach, oferujące wsparcie sprzedażowe oraz autoryzowane warsztaty serwisowe. Na przestrzeni lat udało nam się wypracować zaufanie Klientów oraz standardy obsługi, które lokują naszą firmę w absolutnej czołówce poszczególnych sektorów rynku.
Gdyby miał Pan opisać misję Państwa Firmy jednym zdaniem, jak by ono brzmiało i dlaczego taki właśnie wybór?
Filozofia przewodnia Dräger to „Technika dla Życia". Każdego dnia wywiązujemy się z tego zobowiązania, z całą naszą pasją, wiedzą i doświadczeniem, by poprawić jakość życia dzięki wyjątkowej i innowacyjnej technologii stawiającej życie na pierwszym miejscu. W ten sposób chronimy, podtrzymujemy i ratujemy najwyższą z wartości jaką jest ludzkie życie. Czynimy to dla wszystkich ludzi na całym świecie powierzających swoje zdrowie naszej technologii, dla naszej wspólnej przyszłości.
U podstaw Państwa działalności od początku istnienia Firmy leży bezpieczeństwo.
Co to dokładnie oznacza z Państwa perspektywy?
Troska o bezpieczeństwo nasze oraz najbliższych jest kluczowym elementem zapewniającym przetrwanie rodzin jak i społeczności, ale także organizacji. Dlatego kładziemy duży nacisk na profesjonalne szkolenia, jakość oferowanych rozwiązań, stosowanie procedur przewidzianych przez Producenta oraz działanie zgodne z reprezentowaną misją. Doskonałym przykładem jest początek pandemii, kiedy zapewnienie środków ochrony osobistej dla pracowników było warunkiem sine qua non dla realizacji działalności operacyjnej. Jestem głęboko przekonany, że wielowymiarowa świadomość aspektów bezpieczeństwa pracowników firmy Dräger jest doceniana przez Klientów. Pokładamy wiarę w moc edukacji, realizując m.in. produktowe szkolenia aplikacyjne oraz ogólnopolskie ćwiczenia dla strażaków, które przekładają się na bezpieczeństwo prowadzonych akcji. Najnowszą inicjatywą jest objęcie patronatem technicznym studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo w Przemyśle” realizowanych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie (WILiGZ).
Do kogo przede wszystkim kierują Państwo swoją ofertę i co wyróżnia ją na rynku?
Portoflio jest na tyle szerokie, że trudno zdefiniować jedną, określoną grupę odbiorców. Nasze rozwiązania są obecne w szpitalach, straży pożarnej, wojsku, policji, służbach ratowniczych, górnictwie, awiacji, przemyśle oraz na platformach wiertniczych i statkach. Sukces naszej firmy opiera się na kompleksowych rozwiązaniach dostosowanych do potrzeb wynikających z dialogu prowadzonego z naszymi Klientami.
Produkty Dräger spotykane są od kopalń aż do stratosfery. Fundamentalne znaczenie ma najwyższa jakość produktów, ponieważ ludzie powierzają nam swoje życie. Jakość jest szczególnie widoczna w niezawodności, ponadprzeciętnej trwałości i funkcjonalności dostosowanej do potrzeb użytkownika, wynikająca z wiedzy i zaangażowania ludzi, którzy te produkty wytwarzają. Warto dodać, że działy badawczo-rozwojowe oraz główne zakłady produkcyjne nadal znajdują się w miejscu założenia firmy, czyli Lubece.
Są Państwo Laureatem Programu „Dobra Marka – Jaość, Zaufanie, Renoma”. Czy traktują Państwo ten fakt jako nobilitację i docenienie dotychczasowych osiągnięć czy raczej jako zobowiązanie na przyszłość?
Wyróżnienie przyznane po raz pierwszy w historii programu jest niewątpliwie wielkim zaszczytem i doniosłym osiągnięciem dla firmy. Fakt zaistnienia w zbiorowej świadomości wysoko wyspecjalizowanej marki jest efektem ciężkiej i konsekwentnej pracy na rzecz szeroko pojętego zdrowia publicznego. Ponieważ jest to rezultat starań wszystkich naszych pracowników, chciałbym serdecznie podziękować za ich wkład i zaangażowanie w ten sukces. Jednocześnie traktuję nagrodę jako zobowiązanie oraz motywację dla zintensyfikowania naszych działań w przyszłości.
Właściwie w każdej branży, również w Państwa sektorze rynkowym, bardzo istotną rolę odgrywa postęp techniczny i technologiczny. Czy Pana zdaniem Dräger to firma nowoczesna i innowacyjna?
W mojej opinii katalizatorem postępu jest poszukiwanie optymalnych rozwiązań oraz doskonalenie oferty, szczególnie w aspekcie rosnących wymagań rynkowych. Dobrym przykładem lokalnego działania, które znalazło uznanie wśród Klientów, jest szereg webinarów oraz szkoleń online, które zostały zaimplementowane w wyniku restrykcji pandemicznych.
Globalnie firma Dräger wprowadza od 20 do 30 nowych produktów każdego roku, rejestrując jednocześnie kolejne kilkaset praw patentowych. Oprócz konwencjonalnych produktów, inwestujemy w rozwój technologii cyfrowych w medycynie oraz przemyśle. Naszym celem jest skuteczne połączenie tradycji i nowoczesności. Nowoczesności definiowanej przez interoperacyjność, która stanowić będzie największy atut dla rozwoju firmy oraz naszych Klientów. Elementem tworzącym DNA firmy jest bezpieczeństwo, dlatego tradycja przejawia się dbałością o cyberbezpieczeństwo, mające szczególne znaczenie w odniesieniu do produktów ratujących ludzkie życie.
Jakie są Państwa plany na najbliższe miesiące i lata?
Nasze plany i cele na nadchodzące lata skupiają się nie tylko na usprawnieniach wewnątrz firmy, ale także na wnoszeniu wymiernego wkładu w bieżące wyzwania społeczne. Aktywnie działamy na rzecz poprawy opieki zdrowotnej. Postawiliśmy sobie za cel zmniejszenie obciążenia lekarzy oraz personelu pielęgniarskiego w obszarze intensywnej opieki medycznej poprzez automatyzację rutynowych czynności i procesów terapeutycznych, a także zapewnienie wsparcia w podejmowaniu decyzji klinicznych. Ponadto dążymy do przyszłości, w której każdy będzie miał zagwarantowane bezpieczeństwo i higienę pracy. Dzięki Smart Safety, umożliwimy naszym Klientom wcześniejsze wykrywanie niebezpiecznych sytuacji i skuteczniejsze zarządzanie nimi.
Jednocześnie dostrzegamy znaczenie zrównoważonego rozwoju jako istotnego elementu naszego sukcesu. Ochrona klimatu znajduje się na szczycie listy wewnętrznych celów strategicznych w zakresie zarządzania środowiskiem. Firma Dräger podejmuje się zadania dekarbonizacji zgodnie z celami ochrony klimatu ONZ. Nasza filozofia przewodnia „Technika dla Życia" oznacza przejęcie odpowiedzialności także na rzecz przyszłych pokoleń.
Rozmawiała Agnieszka Kluska