Rozmowa z Damianem Kozłowskim, Dyrektorem Handlowym i Członkiem Zarządu w Nilfisk Polska Sp. z o.o.

 

 NILFISK Prezes
Nilfisk to marka międzynarodowa o ugruntowanej pozycji. Jakie były jej początki na rynku polskim i jak ocenia Pan jej rozwój i aktualną pozycję rynkową w naszym kraju?

Nilfisk jest jednym z czołowych producentów profesjonalnych urządzeń czyszczących na świecie. Specjalizujemy się w dostarczaniu naszym Klientom najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w zakresie maszynowego utrzymania czystości. W swojej ofercie produktowej posiadamy szeroką gamę odkurzaczy profesjonalnych i przemysłowych, myjek wysokociśnieniowych, automatów szorująco-zbierających, zamiatarek, które w rękach naszych profesjonalnych i doświadczonych doradców pozwalają na wygenerowanie oszczędności i zdecydowaną poprawę czystości otoczenia, w jakim na co dzień pracujemy. Chcemy mieć wpływ na poprawianie jakości naszego życia. Niewątpliwą nowość stanowi maszyna autonomiczna, która jest odpowiedzią na oczekiwania Klientów. Produkowane przez nas urządzenia służą zarówno do profesjonalnego utrzymania czystości w budynkach biurowych, miejscach użyteczności publicznej, sklepach, fabrykach, centrach logistycznych, na placach budowy, w rolnictwie, w kopalniach, hutach czy na statkach. Jesteśmy też obecni u prywatnych użytkowników w ich domach dzięki dedykowanej linii produktów Consumer.

 

Firma Nilfisk została założona w Danii w 1906 roku, co daje nam ponad 113 lat doświadczeń. Na polskim rynku pierwsze nasze produkty pojawiły się 26 lat temu dzięki współpracy z naszymi Partnerami biznesowymi. Już od samego początku zostały one bardzo dobrze przyjęte przez Klientów, dlatego w 2003 roku została podjęta decyzja o założeniu polskiego przedstawicielstwa firmy. W 2017 roku polski oddział przejął zarządzanie sprzedażą również na terenie krajów Bałtyckich, tj. Litwa, Łotwa i Estonia, a także na Ukrainie.

 

Polska jest dla Nilfisk bardzo ważnym i rozwojowym rynkiem. Chcemy tutaj być obecni,  rozwijać się i poszerzać grono naszych Klientów. Działamy w warunkach wysokiej konkurencji ale to co nas wyróżnia, to możliwości produktowe jakie posiadamy i ich wysoka jakość, wiedza techniczna i technologiczna naszych pracowników oraz wieloletnie doświadczenie, które pozwala dostarczać rozwiązania na najwyższym poziomie. W opracowaniu są nowoczesne narzędzia, które pozwolą nam zaoferować dodatkową wartość dodaną naszym Klientom. Nie zatrzymujemy się w rozwoju. Cały czas inwestujemy, ponieważ naszym celem jest najbliższa przyszłość i pozycja lidera w technologiach inteligentnego utrzymania czystości. Innowacja jest naszym DNA.

 

Branża utrzymania czystości w Polsce jest bardzo dynamiczna. Które ze zmian, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat, są najbardziej zauważalne?

 

Pozytywną zmianą jest progres rynku outsourcingu, czyli coraz istotniejszą rolę odgrywają zewnętrzne firmy sprzątające. Klienci nie muszą inwestować w specjalistyczną kadrę – po prostu wynajmują odpowiednią firmę sprzątającą. Podmioty te z kolei coraz częściej mierzą się z problemem braku rąk do pracy, dlatego coraz częściej decydują się na umaszynowienie sprzątania. Jego roczny, średni wzrost jest szacowany na poziomie 15 proc. W podobnej skali, na profesjonalne maszyny sprzątające stawiają przedsiębiorstwa z branży przemysłowej oraz instytucje publiczne. Sytuacja jest nieco inna w przypadku dużych sieci handlowych. Tu dynamika nie jest aż tak duża, ponieważ właściciele galerii czy supermarketów od początku stawiali na sprzątanie maszynowe, więc wzrosty w tym sektorze wynikają wyłącznie z pojawiania się nowych podmiotów na rynku.

 

Na jakie nowe rozwiązania w zakresie profesjonalnego utrzymania czystości warto zwrócić uwagę?

 

Na rynku pojawiają się już pierwsze maszyny autonomiczne. Nie mówimy tu jednak o prostych odkurzaczach wyposażonych w czujniki zbliżeniowe, ale o urządzeniach, które są w stanie zeskanować cały teren, mogą zapamiętać swoje położenie i pracować w sposób automatyczny, nie pozostawiając niedoczyszczonej powierzchni. Pojawia się jeszcze sporo pytań – na razie to początkująca technologia, wymagająca wielu modyfikacji i udoskonaleń. Nie ulega jednak wątpliwości, że urządzenia autonomiczne to przyszłość branży.

NILFISK 2

 

Które maszyny sprzątające są najbardziej popularne?

Obecnie obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania małymi automatami sprzątającymi. Są one naturalną alternatywą dla sprzątania manualnego z użyciem mopa i wiadra. Klienci poszukują lekkich, kompaktowych i zwrotnych maszyn, którymi łatwo operować w wąskich przejściach i wokół przeszkód, przy jednocześnie niewielkiej emisji hałasu. To szczególnie istotne w placówkach, w których sprzątanie odbywa się w godzinach pracy. Małe automaty wypierają też mopy z innych względów praktycznych. Głównie takich, że taka maszyna przy okazji przejazdu od razu myje i suszy podłogę, nie pozostawiając za sobą mokrej powierzchni. Zwiększone zapotrzebowanie na małe automaty szorujące zauważamy zarówno wśród Klientów końcowych, szczególnie w branży handlowej, jak i wśród małych oraz średnich firm sprzątających.

 

A jakie są potrzeby podmiotów z sektora przemysłowego?

Przemysł stawia na profesjonalne odkurzacze o wielorakich zastosowaniach. Oprócz zwykłych urządzeń o dużej mocy, czy maszyn do czyszczenia na sucho i mokro, na rynku można znaleźć specjalistyczne serie odkurzaczy np. do zbierania pyłów niebezpiecznych, do pracy w strefach zagrożenia wybuchem, do zbierania metalowych ścinek, a nawet do odzyskiwania cieczy tj. chłodziwa. Do płaskich powierzchni stosuje się często zamiatarki albo – również – automaty szorująco-zbierające. Każdy zakład produkcyjny ma inne potrzeby w zakresie sprzątania, dlatego naszą ofertę budujemy tak, aby była w stanie odpowiedzieć na różne potrzeby naszych klientów.

 

Jakość, zaufanie i renoma – te cechy charakteryzują wyróżnione w Programie „Dobra Marka 2019” brandy, a więc także markę Nilfisk. Jak zdefiniowałby Pan je w odniesieniu do Państwa firmy?

 

Klienci wybierają produkty Nilfisk nie tylko ze względu na ich wydajność, jakość i niezawodność. Ważne dla nich jest także profesjonalne doradztwo jakie otrzymują od naszych specjalistów. To ogromna wartość dodana. Dbają oni o to, aby zwiększyć efektywność i skuteczność procesów utrzymania czystości poprzez minimalizację kosztów operacyjnych, czasu przestoju i czasu poświęconego na samą czynność sprzątania. Nasze produkty zapewniają bezpieczeństwo, są łatwe w użyciu, trwałe i ergonomiczne. Istotne jest też dla nas to, że jako producent i dostawca takich rozwiązań mamy realny wpływ na poprawę środowiska pracy pracowników naszych Klientów. Chcemy budować z nimi długofalowe relacje. Największe znaczenie w działalności biznesowej ma zadowolenie naszych Klientów, a głównym celem, do którego nieustannie dążymy, jest to, abyśmy byli dla nich rzetelnym i godnym zaufania Partnerem biznesowym.

 

Rozmawiała Agnieszka Kluska

 

 

NILFISK_1.pngNILFISK_2.jpgNILFISK_4.pngNILFISK_Prezes.jpg

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

  Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

   
 • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

  Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

   
 • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

  Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.

   
 • Gleba w kryzysie? Biologiczna szansa na przywrócenie w niej równowagi

  Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.