Granulowane wapno nawozowe Nordkalk AtriGran zostało uhonorowane godłem Dobra Marka 2019 - Jakość, Zaufanie, Renoma oraz wyróżnieniem specjalnym Marka Dekady w tegorocznej, jubileuszowej edycji Programu. To w pełni zasłużony dowód zaufania użytkowników dla tego innowacyjnego produktu.
AtriGran pojawił się na rynku w 2016 roku, kiedy to firma Nordkalk - producent nawozów wapniowych i kred pastewnych - uruchomiła nowoczesną linię do produkcji granul w zakładzie w gminie Sławno mieszczącej się w obrębie Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Nordkalk już wcześniej miał bogate wieloletnie doświadczenie w produkcji naturalnych nawozów wapniowych w postaci mączek. Firma wyszła naprzeciw potrzebom branży rolniczej oczekującej produktu, który nie tylko zadba o prawidłowe parametry gleby, ale będzie łatwy w transporcie, przechowywaniu i stosowaniu.
Uruchomienie produkcji poprzedziły badania i testy prowadzone we współpracy z polskimi uczelniami, które miały na celu opracowanie unikatowej technologii granulowania oraz dobranie odpowiedniego lepiszcza, umożliwiającego uzyskanie prawidłowych parametrów fizyko-mechanicznych. Kluczowym warunkiem było organiczne pochodzenie lepiszcza, ponieważ Nordkalk postawił sobie za cel stworzenie nawozu w pełni naturalnego oraz bezpiecznego dla środowiska i ludzi. AtriGran jest produkowany na bazie wysokiej jakości kamienia wapiennego z okresu późnej jury wydobywanego w sąsiadującej z zakładem w Sławnie kopalni odkrywkowej eksploatowanej przez Nordkalk. Na pierwszym etapie produkcji kamień jest mielony do postaci mączki wapiennej, dzięki czemu uzyskuje się podwyższenie jego reaktywności.
Nowa linia technologiczna została zbudowana w ciągu zaledwie dwóch lat od wydania pozwolenia. To ekspresowe tempo było możliwe dzięki ścisłej, wręcz wzorcowej, współpracy pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej, samorządowej oraz inwestorem prywatnym, czyli spółką Nordkalk. Warto podkreślić, że innowacyjność projektu sprawiła, że inwestycja, której całkowita wartość wyniosła 25 mln zł, mogła zostać włączona do strefy ekonomicznej. Zakład Nordkalk Sławno zatrudnia obecnie blisko 50% więcej pracowników niż przed uruchomieniem produkcji granul. Docelowa wielkość produkcji rocznej ma wynieść 120 tysięcy ton.
Mimo że Nordkalk AtriGran jest stosunkowo młodym produktem na rynku, widać, że rzeczywiście trafił w potrzeby szeroko rozumianego segmentu upraw. Poza polskim rynkiem cieszy się zainteresowaniem zagranicznych producentów rolnych i jest eksportowany do Finlandii, Szwecji, Słowacji, Czech, Litwy i Ukrainy. Korzystają z niego nie tylko rolnicy, ale również sadownicy czy ogrodnicy na wielką i mniejszą skalę. Jest sprzedawany zarówno w opakowaniach typu big bag, jak i w workach po 25 kg dla odbiorców detalicznych. Oferowane dwie wielkości granul: 1-4 mm i 4-8 mm umożliwiają wysiew na różne szerokości robocze przy jednoczesnym zapewnieniu dużej wydajności i równomierności rozsiewu. W przypadku mniejszych areałów, zwłaszcza na rynku „hobby”, granule w łatwy i szybki sposób można rozsiewać również ręcznymi rozsiewaczami.
Z czego wynika sukces AtriGranu?
Uregulowany odczyn gleby to podstawa racjonalnej uprawy. Jednak w Polsce przeważają gleby bardzo kwaśne (pH <4,5) i kwaśne (pH 4,6 -5,5), podczas gdy dla większości roślin odczyn lekko kwaśny do obojętnego (5,6-7,0 pH) jest najodpowiedniejszy do wzrostu i rozwoju. Systematyczne stosowanie wapna AtriGran pozwala osiągnąć prawidłowy poziom pH w glebie, za czym idzie zwiększenie żyzności gleby poprzez optymalizację nawodnienia i napowietrzenia. Zawartość węglanu wapnia (CaCO3) w granulach AtriGran w przeliczeniu na CaO wynosi 50% +/- 3% , a jego reaktywność oceniana jest na poziomie aż 99%. Dzięki temu zapewnia szybkie działanie odkwaszające i stanowi dużą pomoc w staraniach o przywrócenie glebie właściwego odczynu, nawet w ograniczonym czasie np. przy uprawie warzyw o krótkim okresie wegetacji.
Odczyn gleby zbliżony do obojętnego pozytywnie wpływa na gospodarkę i dostępność makroelementów (azot, fosfor, potas, siarka, magnez itd.). AtriGran przyspiesza proces powstawania próchnicy glebowej i ogranicza negatywne oddziaływanie toksycznych metali ciężkich. Mineralno-organiczna kompozycja nawozu sprzyja nie tylko rozwojowi fauny i flory glebowej, ale również dostarcza związki, które indukują wiele procesów życiowych, w tym wspierają młode rośliny.
Wszystko to przyczynia się do poprawy jakości i wielkości plonów, choć sukces AtriGranu kryje się przede wszystkim w jego innowacyjnej granulowanej formie. Nawóz w postaci granulatu zapewnia użytkownikom wygodę w transporcie, magazynowaniu i aplikacji ze względu na łatwość i precyzję rozsiewu oraz eliminację uciążliwego pylenia, którego nie sposób uniknąć przy stosowanych powszechnie nawozach sypkich.
Dla celów rolniczych granule muszą spełniać wysokie wymagania: z jednej strony powinny być mocne, twarde i nie mogą rozpadać się podczas transportu czy w rozsiewaczu. Z drugiej strony po rozsianiu pod wpływem wilgoci powinny szybko się rozpaść, a następnie rozpuścić, żeby jak najlepiej zostały wchłonięte przez glebę. I ten złoty środek udało się osiągnąć w przypadku granulowanego wapna ze Sławna.
Dużą zaletą jest także elastyczność stosowania, ponieważ AtriGran może być używany zarówno regularnie, zgodnie z planem nawożenia, jak również interwencyjnie w razie potrzeby. W uprawie roślin jednorocznych najlepiej stosować go przedsiewnie poza okresem wegetacji od późnego lata do wczesnej wiosny. W uprawach wieloletnich i na użytkach zielonych powinien być używany pogłównie, najlepiej późną jesienią.
Ze względu na całkowicie naturalny skład AtriGran jest zupełnie bezpieczny dla roślin i zwierząt, co zostało potwierdzone świadectwem kwalifikacji dla rolnictwa ekologicznego wydanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. AtriGran wspiera zrównoważone rolnictwo, a tym samym wytwarzanie zdrowej żywności, coraz częściej wybieranej przez świadomych konsumentów. Warto wybierać naturalne nawozy, nie tylko dla pozyskania obfitych plonów, ale w trosce o rozsądne korzystanie z zasobów natury w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. Dobre Marki o to dbają!
Ewa Ślusarczyk-Kita