MOTORYZACJA | Trwa dynamiczna transformacja Mercedes-Benz Vans, w wyniku której z producenta aut użytkowych zamienia się w dostawcę systemowych rozwiązań z dziedziny transportu. Działaniom tym towarzyszy rozwój innowacyjnych rozwiązań. Już w przyszłym roku zadebiutuje nowa marka Mercedes PRO, a nowoutworzona firma Mercedes-Benz Vans Mobility GmbH będzie rozwijać paletę elastycznych usług. W 2018 r. doczekamy się również seryjnej produkcji dostawczego Mercedesa z napędem elektrycznym.


W czasie tegorocznych targów branżowych w Hanowerze Mercedes-Benz Vans przedstawił kompleksową wizję swoich przyszłych aktywności, które koncentrują się wokół strategicznej inicjatywy adVANce. Zakłada ona, że firma zamienia się ze „zwykłego” producenta samochodów, w dostawcę zorientowanych na klienta rozwiązań dla branży transportowej. Bazując na trendach i wyzwaniach przyszłości, inicjatywa skupia się na trzech polach innowacji: digital@vans, solutions@vans oraz mobility@vans. Pierwsza z nich dotyczy łączności i wdrażania w samochodach dostawczych najnowocześniejszych technologii. Solutions@vans to inteligentne rozwiązania sprzętowe oraz oprogramowanie, które ułatwią i usprawnią codzienną pracę nabywców aut użytkowych. Celem projektów z zakresu mobility@vans są z kolei inteligentne koncepcje transportu towarów oraz przewozu osób.

 

Mercedes 2

Mercedes PRO: jeden portal, mnóstwo usług

W pierwszej połowie przyszłego roku na rynku zadebiutuje nowa marka rozwiązań dla transportu - Mercedes PRO. Jej zadaniem jest integracja profesjonalnych usług dla nabywców samochodów dostawczych w ramach jednej cyfrowej platformy. Pod adresem www.mercedes.pro, każdy z klientów otrzyma specjalny identyfikator Mercedes ID, zapewniający wstęp do świata dopasowanych, wszechstronnych rozwiązań transportowych. Oferta będzie sukcesywnie powiększana tak, by nabywca w krótkim czasie otrzymał nowości z zakresu łączności, komunikacji i mobilności oraz całościowe systemy adresowane do flot różnej wielkości. W pierwszym etapie wdrożenia udostępnione zostaną usługi z zakresu łączności Mercedes PRO connect. Zaprojektowano je pod kątem różnej wielkości flot, a dzięki nim, korzystając z interfejsu do zarządzania pojazdami, operator ma nieustanny, internetowy kontakt ze wszystkimi samochodami i ich kierowcami. W dowolnej chwili może zarządzać zamówieniami, sprawdzać lokalizację aut, poziom paliwa w zbiorniku, przebieg pozostały do najbliższego przeglądu oraz wiele innych informacji. Kierowca komunikuje się z menedżerem floty za pośrednictwem instalowanej na jego urządzeniu mobilnym aplikacji Driver's App.


Innowacyjne usługi mobilne

Mercedes-Benz Vans Mobility GmbH to nowa firma w gamie marki, którą stworzono z myślą o rozwoju i wprowadzaniu na rynek innowacyjnych usług mobilnych adresowanych do nabywców vanów. Jej oferta zadebiutuje w przyszłym roku i będzie integrować wszystkie usługi z tego obszaru pod jednym, wspólnym szyldem. Portfolio tych usług obejmie innowacyjne koncepcje współdzielenia samochodów, ich wynajmu, leasingu oraz modele zarządzania flotą opracowane dla całej gamy produktów Mercedes-Benz Vans.

 

Mercedes 3

Kolejne zmiany w gamie modelowej


Mercedes nie zapomina także o samochodach i wprowadza kolejne usprawnienia i dodatki, które poszerzają, bogatą już przecież, paletę dostępnych wersji dostawczych modeli. Sprinter zyskuje wersję o dopuszczalnej masie całkowitej 5,5 tony. Oznacza to, że gama modelu obejmuje teraz szeroki zakres DMC od 3,0 do 5,5 tony, czyniąc go rekordzistą w tej klasie wagowej. Vito jest pierwszym i jedynym samochodem w segmencie dostępnym z trzema rodzajami napędu – przednim, tylnym i 4x4. Model ten uzupełnia swą ofertę o warianty Mixto i Tourer z przesuwnymi bocznymi oknami, a długi wariant Tourer jest z kolei opcjonalnie dostępny z atrakcyjnym, panoramicznym dachem. Najmniejszy w gamie Citan, w przyszłym roku w wersji Citan 111 CDI doczeka się w wyposażeniu opcjonalnym dwusprzęgłowej przekładni zautomatyzowanej 6G-DCT. Pracę kierowcy ułatwia również funkcja pełzania oraz asystent ruszania. Zadowoleni będą również fani personalizacji swoich samochodów. Citan zaoferuje im nowe pakiety wyposażenia: Exterior Off-Road Styling z off-roadową stylizacją nadwozia, Exterior Dynamic zaprojektowany przez firmę Hartmann, skierowany do osób ceniących dynamiczny wygląd swojego vana, a pakiet wnętrza Colour Interior Design wyróżniać się będzie kolorowymi elementami ozdobnymi.

W 2018 r. dostawczy Mercedes z napędem elektrycznym

Według Mercedesa przyszłość miejskich samochodów dostawczych to pojazdy z napędem elektrycznym. Marka trafnie reagując na obecne trendy i zapotrzebowanie klientów wprowadzi w do swojej gamy w 2018 r. w pełni elektryczny samochód użytkowy. Auto posiadać będzie elektryczny zespół napędowy, będący w całości dziełem inżynierów niemieckiego koncernu. Zgodnie z wymaganiami nabywców oferta modelu przewiduje różne sposoby ładowania akumulatora i jego rozmiary, a sam samochód zostanie dopasowany do zróżnicowanych zastosowań oraz potrzeb klientów, którzy wykorzystują swoje samochody do dostarczania towarów w miastach.

Tomasz Popławski

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

  Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

   
 • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

  Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

   
 • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

  Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.

   
 • Gleba w kryzysie? Biologiczna szansa na przywrócenie w niej równowagi

  Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.