Twoje maile często pozostają bez odpowiedzi? Wysyłasz w świat przełomową wiadomość albo ogłaszasz najlepszą promocję na rynku, ale nie spotykają się one z zainteresowaniem? Nie oznacza to, że twoje przesłanie nie jest ważne. Po prostu trafiło do bardzo zajętych czytelników, a ty nie korzystasz jeszcze z patentów na to, by zatrzymać ich uwagę. Na szczęście te najskuteczniejsze i poparte badaniami są dostępne w jednej poręcznej książce.
fot: pixabay
Naukowcy z Harvardu i specjaliści od skutecznej komunikacji, prof. Todd Rodgers i dr Jessica Lasky-Fink są zgodni: ładnie pisać należy jedynie szkolne rozprawki, za to w życiu i w biznesie trzeba pisać skutecznie. Czyli tak, aby nas czytano i reagowano na nasze komunikaty. Najlepiej zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Tym, co chcą pisać maile, których nie da się zignorować radzą: pisz czytelnie!
Jedna z podstawowych zasad opisanych przez autorów „Sztuki skutecznego pisania” głosi „Zadbaj o czytelny układ tekstu”. Kiedy czytelnicy spoglądają na twoją wiadomość, powinni móc szybko znaleźć elementy i słowa, na których mają się skupić i nie pomylić ich z tymi, które mogą pominąć lub przeczytać pobieżnie. Dlatego następnym razem pisząc ważnego maila albo ogłoszenie na lokalny portal sprzedażowy zadbaj by:
1. Najważniejsza informacja była od razu widoczna.
2. Rozdzielaj osobne wątki:
• np. stosując punktory.
3. Umieszczaj razem powiązane wątki.
4. Porządkuj wątki według ważności.
5. Używaj nagłówków.
6. Rozważ wizualne przedstawienie informacji.
- Większość z nas pisze dziesiątki, a może nawet setki wiadomości tygodniowo. Można więc pomyśleć, że jesteśmy w tym dobrzy. Okazuje się jednak, że praktyczne pisanie wychodzi nam dużo gorzej, niż myślimy. Na nasze wiadomości bardzo często nikt nie reaguje albo otrzymujemy spóźnione i niekompletne odpowiedzi. Pozornie proste formy komunikacji stają się skomplikowane i zagmatwane. Zasady skutecznego pisania pomagają jaśniej i szybciej przekazać, o co nam chodzi, dzięki czemu wywołujemy reakcję dokładnie wtedy, kiedy chcemy. Jasność pisania zmusza nas też do jasności myślenia. W ten sposób nasze idee i cele stają się bardziej wyraziste – tłumaczą naukowcy
Jessica Lasky-Fink i Todd Rodgers korzystając ze swojego doświadczenia z zakresu komunikacji, psychologii i nauk behawioralnych, stworzyli w sumie 6 zasad skutecznego pisania i opisali je w książce „Sztuka skutecznego pisania” dostępnej już dla polskich czytelników. Dzięki zebranym w niej podstawom i ćwiczeniom twoje teksty będą zarówno atrakcyjne, jak i zrozumiałe dla czytelników.
Ta informacja prasowa powstała w oparciu o sugestie zawarte w książce „Sztuka skutecznego pisania” wydanej nakładem Wydawnictwa PWN.