Trzy dekady działalności spółdzielczych kas – opartych zarówno na tradycji, jak i na nowoczesnych rozwiązaniach – to dostrzegalny wkład w tworzenie rynku finansowego w Polsce i jego różnorodność. SKOK i stały się ostoją dla konsumentów poszukujących alternatywy dla instytucji komercyjnych. Działają bowiem w oparciu o ideały spółdzielcze.

 

SKOK2

Wzorców instytucji spółdzielczych w Polsce należy szukać w średniowieczu. Ówczesne formy wzajemnego wspierania się przez członków lokalnej społeczności zaowocowały wykształceniem instytucji jednoczących mieszkańców regionu. Z tych doświadczeń korzystali późniejsi pionierzy spółdzielczości – tworzyli oni podmioty, które wpłynęły na losy naszego kraju. Jednym z pierwszych działaczy spółdzielczych na ziemiach polskich był Stanisław Staszic. Kontynuatorami jego dzieła, a zarazem twórcami wielu nowych rozwiązań, byli m.in. Franciszek Stefczyk, Piotr Wawrzyniak, Zygmunt Chmielewski.

 

Schyłek XIX wieku to czas, kiedy na obszarze Galicji spustoszenie siała lichwa. Na polskich wsiach sięgała nierzadko stu procent w skali roku, a ubodzy Polacy musieli zadłużać się, aby przeżyć. W 1890 roku Franciszek Stefczyk, nauczyciel w szkole rolniczej w Czernichowie pod Krakowem, otworzył pierwszą Spółkę Oszczędności i Pożyczek. Instytucje tego typu szybko zyskały nazwę „kas Stefczyka”. Stały się atrakcyjną alternatywą wobec zadłużania się u lichwiarzy.

 

Spółdzielcy, a w szczególności sam Stefczyk, nie zapomnieli nigdy o wartościach patriotycznych. Kiedy w 1914 roku Naczelny Komitet Narodowy ogłosił powstanie Legionów jako wojska polskiego, dzięki ofiarności członków Kas tylko w ciągu pierwszych dziesięciu dni zebrano kwotę na wyekwipowanie ponad dwóch tysięcy legionistów. W tym samym roku Franciszek Stefczyk wydał pracę naukową profesorów Adama Krzyżanowskiego i Kazimierza Kumanieckiego „Statystyka Polski”. W roku 1916 opublikował zaś „Geograficzno-statystyczny atlas Polski” profesora Eugeniusza Romera. Atlas obejmuje całość ziem Rzeczypospolitej sprzed rozbiorów z roku 1772, zawiera dane demograficzne i ekonomiczne ważne dla odbudowy tożsamości narodowej Polaków po wieloletniej niewoli.

 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przynależność do kas była zjawiskiem masowym wśród rolników i mieszkańców miast. Członkami spółdzielni byli pracownicy największych zakładów przemysłowych II Rzeczpospolitej.

W 1939 roku istniało 3,5 tys. kas, do których należało ponad 1,5 miliona osób. Dynamiczny rozwój spółdzielczości w Polsce został przerwany przez wybuch II wojny światowej, a kryzys pogłębiły czasy PRL. Ponowne uruchomienie spółdzielczych kas umożliwiły dopiero przemiany ustrojowe w Polsce po 1989 roku. Dziś Kasy pod przewodnictwem Krajowej SKOK oferują nie tylko usługi finansowe, lecz także – nawiązując do dawnych wzorców – kładą nacisk na edukację, pomoc charytatywną i propagowanie polskich wartości. Poprzez liczne projekty, w tym stronę www.swiadomoscfinansowa.pl, angażują się w budowanie wiedzy na temat zarządzania budżetem domowym, oszczędzania, inwestowania, unikania pułapek czyhających na indywidualnych uczestników rynku finansowego.

Za swoją pracę SKOK-i zostały wyróżnione godłem Super Marka 2024, które potwierdza ich rzetelność.

Dowiedz się więcej na stronie www.swiadomoscfinansowa.pl oraz w mediach społecznościowych: na profilu Krajowej SKOK i rzecznika prasowego SKOK.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • Podłoga na medal!

    Firma Loba – Wakol to wiodący dostawca klejów i produktów do wykańczania powierzchni dla branży podłóg drewnianych i elastycznych wykładzin. Znajdujące się w jej ofercie preparaty marki Wakol zostały właśnie docenione prestiżowym tytułem Dobra Marka 2024 – Jakość, Zaufanie, Renoma.

     
  • Maszyny Janome ponownie wyróżnione tytułem Super Marka oraz godłem Marka XV-lecia!

    W 2024 roku firma Janome ponownie otrzymała wyróżnienie przyznawane w plebiscycie Dobra Marka: tytuł Super Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma oraz bardzo prestiżowy tytuł: Marka XV-lecia.

    Nagrody te wręczane są podmiotom, które posiadają ugruntowaną pozycję na naszym rynku. Markom charakteryzującym się nieustającym zaufaniem klientów, niesłabnącą renomą oraz ponadprzeciętną jakością. Co ważne - tytuł Marka XV-lecia - to pierwsze takie wyróżnienie przyznane w kategorii maszyn do szycia.

     
  • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

    Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

     
  • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

    Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.