Kwiaty czy czekoladki – co chętniej wręczamy swoim mamom w dniu ich święta? Jak bardzo zmieniły się ceny tych prezentowych klasyków w ciągu ostatnich dwóch lat? Oto najnowsze badanie sporządzone na podstawie paragonów dodanych do popularnej aplikacji zakupowej.


– PanParagon to darmowa aplikacja do wyszukiwania promocji i przechowywania paragonów. Każdego miesiąca do naszego systemu trafia ponad milion dowodów zakupu. Dzięki tak licznej próbie anonimowych danych, możemy dokonywać wielu rzetelnych analiz pod kątem zachowań konsumenckich czy realnej inflacji. Tuż przed 26 maja, sprawdziliśmy, co częściej kupujemy swoim mamom w dniu ich święta oraz jak bardzo zmieniły się ceny prezentowych klasyków dla kobiet – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.
Co zatem o Dniu Mamy mówią dane z paragonów?


W 26 maja kupujemy 4 razy więcej kwiatów!  

Na początku porównane zostały trendy zakupowe związane z czekoladą i kwiatami w zwykły dzień tygodnia (19.05.2023) z Dniem Mamy (26.05.2023). Jak pokazały dane, 26 maja udział paragonów z łakociami na liście wzrósł niemal dwukrotnie. Jeszcze większe wzrosty odnotowano w przypadku kwiatów: w Dzień Mamy Polacy kupują je ponad 4 razy częściej w stosunku do standardowego piątku.  
Szczegóły przedstawia poniższa grafika.  
Czestotliwosc zakupu kwiatow i czekoladek Zwykly dzien vs Dzien Mamy 
Aby jeszcze dokładniej zbadać preferencje Polaków, spośród całej puli paragonów za zakupy dokonane w dniu 26 maja 2023 roku, wyodrębnione zostały te, na których znajdowała się minimum jedna pozycja z czekoladą lub bombonierką oraz kwiatami ciętymi lub doniczkowymi.


Jak Dzień Mamy, to bombonierka i kwiaty cięte
Dane z paragonów wyłoniły słodkiego faworyta. W Dzień Mamy zdecydowanie stawiamy na bombonierki! 26 maja 2023 r. czekoladki w ozdobnym opakowaniu znalazły się na paragonach Polaków dwukrotnie częściej niż czekolada w tabliczkach.  
Czekolada czy bombonierka co czesciej kupujemy na Dzien Mamy 
Dzień Mamy, nie może obyć się bez kwiatów. Okazuje się, że Polacy 26 maja stawiają na kwiaty cięte, które pojawiały się na paragonach niemal 2,5-krotnie częściej niż kwiaty w doniczkach.  
Jakie kwiaty kupujemy na Dzien Mamy 
Eksperci z aplikacji PanParagon sprawdzili także, czy i o ile podrożały wybrane rodzaje kwiatów, bombonierek i czekolady w ostatnich latach. Co pokazały wyniki?


Popularne czekoladki podrożały o 38 proc.  
– W najnowszym badaniu porównaliśmy także medianę cen poszczególnych produktów z maja 2022, 2023 oraz 2024 roku. Spośród szerokiej gamy artykułów z czekolady i bombonierek wytypowaliśmy po jednej marce z każdej kategorii. W przypadku kwiatów sprawdziliśmy cennik tulipanów sprzedawanych w bukiecie 15 szt. Dzięki takiej kategoryzacji zweryfikowaliśmy, jak zmieniły się ich ceny w ujęciu rok do roku – komentuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Niestety nie mamy zbyt pozytywnych wieści. Przeanalizowane przez nas produkty w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie podrożały – dodaje.


Z przebadanych przez ekspertów produktów najbardziej podrożało mleczko w czekoladzie. Mediana cen z maja 2022 r. wynosiła 12,29 zł. W tym roku mediana tego samego artykułu opiewa na kwotę 16,99 zł. To o ok. 38 proc. drożej niż 2 lata temu! Co ciekawe, zmieniła się także gramataura analizowanego produktu: w 2022 na paragonach widoczna była waga 380 g, natomiast od 2023 roku znalazły się jedynie opakowania o wadze 340g. Nie dość, że mleczko w czekoladzie podrożało, to w dodatku jest lżejsze niż przed laty.   


W ciągu dwóch ostatnich lat, o ponad 2 zł podrożała także 100-gramowa czekolada mleczna z orzechami. Obecnie za taką tabliczkę płaciliśmy ok. 7,78 zł.  


Tulipany tańsze niż przed rokiem, ale wciąż droższe niż w 2022 r.
Najmniejszą różnicę cenową w medianie odnotowano natomiast w przypadku tulipanów ciętych. 15 szt. tych kwiatów w maju 2022 r. kosztowało ok. 17,99 zł, rok później w analogicznym miesiącu cena wzrosła do ok. 21,99 zł. Obecnie taki bukiet kosztuje ok. 19,99 zł. Oznacza to, że tulipany są tańsze niż 2023 r., jednak nadal są droższe niż w 2022 r.  
Szczegóły ujęte zostały w poniższej grafice.
O ile podrozaly kwiaty i czekoladki 2022 2024 
Jak widać tegoroczne ceny nie napawają optymizmem. Jednak niezależnie od tego czy postawimy na kwiaty, czekoladki czy inny drobiazg, dla każdej mamy bezcennym prezentem jest obecność lub po prostu pamięć swojego dziecka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

  Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

   
 • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

  Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

   
 • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

  Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.

   
 • Gleba w kryzysie? Biologiczna szansa na przywrócenie w niej równowagi

  Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.