Od trzech dekad renomowany producent – firma Baumit współtworzy polski rynek budowlany. Jego 30-letnia działalność w naszym kraju to opowieść o nieustannym rozwoju i pasji do tworzenia produktów usprawniających pracę na budowach, wydłużających trwałość elewacji oraz wspierających zdrowe, energooszczędne budownictwo.

30 lat Baumit Polsce DSC5716 m

Marka Baumit jest aktualnie obecna w 23 europejskich krajach. Jej misja wyraża się w przekonaniu, że ludzie mogą mieszkać w zdrowych, pięknych i energooszczędnych domach. Nad Wisłą, a właściwie to nad Odrą, bo centrala spółki mieści się we Wrocławiu, zadebiutowała w 1994 roku. Przez trzy dekady działalności w Polsce firma stała się jednym z czołowych producentów materiałów budowlanych, m.in. systemów ociepleń, tynków i farb elewacyjnych, tynków maszynowych, gładzi, szpachli, zapraw budowlanych, jastrychów, betonów czy produktów renowacyjnych. Dziś polski oddział z obrotem blisko 400 mln zł zajmuje 5. pozycję w Grupie Baumit.

 

3 fabryki, czwarta w planach

Firma posiada w Polsce trzy zakłady produkcyjne – w Pobiedziskach k. Poznania, Łowiczu i Bełchatowie. Wkrótce liczba ta wzrośnie do czterech, bo producent zamierza wybudować w naszym kraju kolejną fabrykę. W tym celu zakupił już teren w gminie Ujazd na Opolszczyźnie i pozyskał wsparcie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

30 lat Baumit w Polsce 106 Zbigniew Kalicinski Prezes Zarzadu Baumit w Polsce 1920px

Zbigniew Kalicinski Prezes Zarzadu Baumit w Polsce


Pomysły z przyszłością

Wraz z rozwojem firmy są zwiększane nie tylko jej moce produkcyjne. Oferta Baumit w Polsce obejmuje obecnie 182 produkty, podczas gdy początkowo liczyła kilkadziesiąt pozycji.

 

Przez trzy dekady obecności w Polsce firma wprowadziła na rynek szereg innowacyjnych rozwiązań, zasługujących na miano pomysłów z przyszłością, zmieniających oblicze budownictwa i mieszkalnictwa w naszym kraju. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczy wspomnieć duet zapewniający długotrwałą czystość elewacji – Baumit CrystalTop, składający się z tynku mineralnego w postaci pasty oraz specjalnego podkładu aktywującego. Mówiąc o nowatorskich produktach Baumit, trzeba też wskazać na rewolucyjny beton w rozpuszczalnym worku – Baumit ALL IN Beton B25, rzucający nowe spojrzenie na proces przygotowania zapraw budowlanych, który może być szybszy, łatwiejszy, a do tego bardziej przyjazny dla zdrowia i środowiska niż dotychczas sądzono. W tym miejscu warto również przywołać farbę do malowania ścian wewnętrznych, wytwarzającą jony ujemne, oczyszczającą powietrze w pomieszczeniach z zanieczyszczeń. Nie zapominajmy także o pierwszym na rynku tynku szybkowiążącym Baumit MPI 30 Speed, pozwalającym skrócić proces tynkowania z kilkunastu do około dwóch godzin.
              
Warto dodać, że firma Baumit oferuje największy w Europie system kolorów tynków i farb elewacyjnych Baumit Life, obejmujący ponad tysiąc różnych pozycji.

 

Zdrowo, pięknie, energooszczędnie

Misją Baumit jest wytwarzanie produktów, które będą nie tylko wysokiej jakości, lecz dzięki którym ludzie będą mogli żyć w pięknych, energooszczędnych, ale przede wszystkim zdrowych domach. Producent od lat przypomina o ważnej roli materiałów budowlanych w procesie kształtowania przyjaznego mikroklimatu, a także o tym, jak – dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii – można nie tylko poprawić komfort użytkowania wnętrz, lecz także zadbać o dobre samopoczucie osób w nich przebywających. Potwierdzają to jednoznacznie wyniki badań prowadzonych w największym tego typu w Europie parku badawczym Baumit Viva, otwartym w 2015 roku w austriackim Wopfing, przy tamtejszym Centrum Innowacji Baumit.

 

To właśnie tam swój początek miały m.in. systemy Baumit Ionit (oczyszczający powietrze w pomieszczeniach) czy Baumit Klima (regulujący klimat wnętrz). Tworzy go kilkanaście domów testowych, wzniesionych w różnych technologiach, wykończonych różnymi materiałami i wyposażonych w masę rozmaitych czujników. Zdobyta wiedza w bezpośredni sposób przekłada się na badania związane z opracowywaniem nowych produktów budowlanych, pomagających tworzyć przyjazną dla zdrowia i samopoczucia przestrzeń mieszkalną.

 

Dla lepszego jutra

Na przestrzeni dotychczasowych 30 lat działalności w Polsce firma Baumit nie tylko wprowadziła na rynek wiele nowych produktów i technologii, zdobywając zaufanie inwestorów, wykonawców czy architektów, a wraz z nim pozycję lidera w wielu obszarach. Od początku kluczową rolę w całej Grupie Baumit odgrywa zrównoważony rozwój. Podejmowane w tym zakresie działania w ostatnim czasie przybrały ramy konkretnego programu o nazwie Go2morrow. To wieloletnia strategia, obejmująca aspekty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Znalazły się w niej jasno sprecyzowane cele, wśród których nadrzędnym jest zmniejszenie o 20% CO2e do 2030 roku.

 

Społecznie odpowiedzialni

Jednak wysiłki Baumit w zakresie zrównoważonego rozwoju nie kończą się na ochronie środowiska. Obejmują one również inne aspekty. Od wielu lat Baumit regularnie angażuje się w różnego rodzaju akcje prospołeczne, także w Polsce. W przeszłości było ich wiele. Firma rozbudzała w dzieciach poczucie piękna i wrażliwości na sztukę, organizując akcję Baumit Kolorowe Emocje czy tworzyła przyjazne środowisko dla maluchów w ramach konkursu ColorLove Przedszkole, w którym nagrodą za zwycięstwo były nowe, kolorowe fasady dla wybranych przedszkoli. Promowała także aktywny, zdrowy styl życia, organizując Mini Mistrzostwa Europy Przedszkolaków, turniej piłkarski Baumit Junior Soccer czy Baumit Parasol Cup. Była również zaangażowana w akcje muralowe, takie jak np. Muralia, Podwodny Wrocław czy Stop Przemocy. W ten sposób cały czas udowadnia, że prowadzenie biznesu to nie tylko pomnażanie zysków, lecz także społeczna rola i odpowiedzialność za otoczenie, w którym się funkcjonuje.

baumit spolecznie m

ColorLove Przedszkole we Wrząsowicach, mural namalowany farbami Baumit we Wrocławiu, Mini Mistrzostwa Przedszkolaków 2018, Baumit Parasol Cup 2023, Fot. Baumit


 

17 edycji konkursu Fasada Roku

Od 2007 roku firma Baumit organizuje konkurs architektoniczny Fasada Roku, podkreślając istotną rolę elewacji w kształtowaniu jakości budynku oraz jego otoczenia. Do tej pory, we wszystkich dotychczasowych edycjach konkursu, jury złożone z architektów, przedstawicieli mediów branżowych i specjalistów z branży budowlanej zaopiniowało łącznie już ponad 3 tysiące budynków z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit.


www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
www.instagram.com/baumit.polska


Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 23 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

  Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

   
 • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

  Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

   
 • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

  Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.

   
 • Gleba w kryzysie? Biologiczna szansa na przywrócenie w niej równowagi

  Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.