62% Polaków korzysta z przynajmniej jednego programu lojalnościowego – wynika z Monitora Programów Lojalnościowych 2022 ARC Rynek i Opinia. Największą zaletą posiadania programów jest dla nas możliwość uzyskania rabatu bądź zniżki na zakup produktów oraz usług. Jednak niektóre z naszych decyzji nie są podyktowane niższym kosztem, a przywiązaniem do konkretnej firmy. Co wpływa na naszą lojalność wobec pewnych produktów lub sieci handlowych?

Jak budowac lojalnosc klientów w czasach kryzysu

Programy lojalnościowe – to lubimy

 

Obecnie 43% Polaków wskazuje, że najważniejszym kryterium wyboru produktu jest cena – podają badania GFK z listopada 2022 roku. Chętnie wypatrujemy promocji i gratisów. Wiele sieci handlowych – chcąc dopasować się do naszych oczekiwań – oferuje akcje lojalnościowe, które umożliwiają korzystanie m.in. z rabatów. Co ciekawe, coraz częściej korzystamy z rozwiązań mobilnych powiązanych konkretnym sklepem – aż 82% Polaków korzystających z akcji lojalnościowych wykorzystuje w tym celu właśnie aplikacje na swoim telefonie.

 

Sieci handlowe i producenci zaskakują nas coraz bardziej niestandardowymi formami benefitów. Już nie tylko pluszowe gadżety czy możliwość odbioru dodatkowej przekąski zachęca nas do zakupu. Pojawiają się programy, które stanowią przedłużenie filozofii marki i dają konsumentom dodatkową wartość – mówi Beata Grosicka, Business Development and Client Service Director GlobalSM. Przykładem może być jedna z najbardziej popularnych firm odzieży sportowej, która w ramach akcji lojalnościowej udostępnia aplikację z programem treningowym.  Kluczowe sieci kosmetyczne członkom swoich programów dają pierwszeństwo w uczestnictwie w wydarzeniach z sektora beauty. Te dwa z wielu przykładów wskazują, że poza promocją, dla nas, konsumentów, liczy się również bycie częścią społeczności marki. To właśnie wpływa na poczucie lojalności wobec danych marek i sklepów – dodaje.


Subskrypcje – dodatkowe możliwości oszczędzania

 

Zakupy w modelu subskrypcyjnym stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Dlaczego? Według badań Deloitte dla konsumentów najważniejszymi benefitami tego typu zakupów są: dostawa do domu (43%), wygoda – nie trzeba pamiętać o płatnościach (40%) oraz oszczędność pieniędzy (39%).

 

Pojęcie subskrypcji znane jest od lat i kojarzy się wielu z nas głównie z usługami takimi jak serwisy VOD. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z powtarzalnymi zamówieniami podstawowych produktów: od subskrypcji artykułów higienicznych, przez ubrania, alkohole czy produkty spożywcze. Będąc członkiem takiego programu, nasz poziom lojalności względem marki jest wysoki. Dokonujemy regularnych zakupów, a benefity ułatwiające nam życie sprawiają, że przyzwyczajamy się do marki i odczuwamy w stosunku do niej większą sympatię.

 

Rynek subskrypcji w Polsce nadal określany jest jako rozwijający, dlatego bacznie obserwujmy jego rozwój i możliwości, jakie będzie przed nami otwierał – wskazuje Beata Grosicka, Business Development and Client Service Director GlobalSM. Eksperci odpowiedzialni za ten sektor muszą nadążać za konsumentem i ich zmieniającym się światem. Czego nam obecnie bardzo brakuje? Czasu! Zaobserwować więc można rozwój rozwiązania typu „pay” w aplikacjach mobilnych. Pozwala ono samodzielnie robić zakupy skanując smartfonem kody kreskowe, a nawet płacić bezpośrednio z pozycji telefonu lub przy kasie. Takich ułatwień zapewne będzie coraz więcej, a my – jako konsumenci – będziemy doceniać pomysłowość i pomoc marek, które chcą nam ułatwić codzienne funkcjonowanie – podsumowuje.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

  Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

   
 • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

  Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

   
 • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

  Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.

   
 • Gleba w kryzysie? Biologiczna szansa na przywrócenie w niej równowagi

  Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.