W styczniu 2024 roku eksport usług w Polsce był większy o 13 proc. niż przed rokiem1. Regularny wzrost obrotu generowanego przez handel zagraniczny jest w naszym kraju obserwowany już od około 30 lat. Liczby pokazują wyraźnie, że działalność polskich firm coraz częściej wykracza poza granice kraju. Sukces na międzynarodowych rynkach musi być jednak poprzedzony odpowiednią analizą biznesową i strategią marketingową. Jednym z najważniejszych elementów tej ostatniej jest SEO. Pozyskiwanie linków z zagranicznych rynków wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jak sobie z nimi radzić? Na to pytanie odpowiadają eksperci WhitePress.

seo

Obraz: nneem z Pixabay


Spora konkurencja, bariery kulturowe i językowe, czyli link building za granicą

Rozpoczęcie działalności na rynkach zagranicznych może być czasochłonnym procesem. Zwykle wiąże się z koniecznością spełnienia wielu skomplikowanych wymogów formalnych, choć warto podkreślić, że w przypadku Unii Europejskiej przedsiębiorcy mogą korzystać ze swobodnego przepływu towarów, usług i kapitału. Przejście przez prawne labirynty jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do międzynarodowej ekspansji przedsiębiorstwa. Aby proces ten miał biznesowy sens, należy zadbać również o odpowiednią strategię marketingową. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest ona jednym z głównych wyzwań po stronie przedsiębiorców2. Budowanie silnej marki na zagranicznym rynku wymaga podjęcia intensywnych działań w niemal wszystkich obszarach promocji – od identyfikacji najlepszych kanałów marketingowych, przez dostosowanie strony internetowej do oczekiwań konsumentów z danego kraju, aż po opracowanie skutecznej strategii SEO, na którą składa się link building.

 

– Realizacja strategii off-site SEO poza granicami Polski wiąże się z wieloma wyzwaniami. Trzeba wziąć pod uwagę specyfikę konkretnego rynku, konkurencję lokalną i międzynarodową, a także konieczność pogłębionego researchu na temat wartościowych stron, z których możemy pozyskać linki. Na tym etapie mogą pojawić się dwie główne przeszkody. Pierwszą z nich jest bariera językowa i kulturowa. Drugą – brak rozeznania w zagranicznym rynku SEO, a więc brak możliwości oceny, gdzie warto szukać linków zwrotnych. Tutaj z pomocą może przyjść nasza platforma, która ułatwia i przyspiesza proces budowania linków w Polsce i za granicą, bez konieczności nawiązywania długofalowych relacji z zagranicznymi mediami i dziennikarzami. Aktualnie w bazie znajduje się prawie 100 000 portali i 1400 dziennikarzy, którzy działają w ponad 30 różnych językach. To pomoc nie tylko w procesie link buildingu, lecz także podczas tworzenia wartościowych artykułów. Ponadto zamówienie realizowane jest w wybranym przez użytkownika języku z możliwością zapłaty w dowolnej walucie – wyjaśnia Tomasz Domański, Head of International Growth, WhitePress.

 

Dlaczego pozyskiwanie zagranicznych linków jest ważne?

Realizacja zagranicznego link buildingu może przynieść firmom wymierne korzyści. Przede wszystkim zwiększa widoczność witryny w lokalnych wynikach wyszukiwania, co przekłada się na wzrost ruchu organicznego generowanego przez użytkowników mieszkających w docelowym kraju. Poza ruchem istotne jest również budowanie zaufania lokalnych odbiorców, czyli potencjalnych klientów firmy planującej międzynarodową ekspansję. Przyczynia się to do przełamania bariery przed skorzystaniem z usług lub produktów nowej, zagranicznej marki.

 

Jak podkreśla Agata Gruszka z WhitePress, dobrze skonstruowana i skrupulatnie realizowana strategia międzynarodowego link buildingu ma także kluczowe znaczenie dla pozycjonowania strony w wyszukiwarce.

– Pozyskiwanie linków na zagranicznych rynkach jest wyraźnym sygnałem dla wyszukiwarki Google, że nasza strona i jej zawartość jest zauważana i polecana na lokalnym rynku. Nasza witryna potrzebuje rekomendacji od jakościowych stron z kraju, w którym chcemy zaistnieć Nie mniej istotne jest pozyskiwanie linków z tych portali i blogów branżowych, które cieszą się dużą renomą w regionie. Wpływa to nie tylko na większe zaufanie użytkowników do naszej firmy, lecz także budowanie autorytetu strony w wyszukiwarce – dodaje Agata Gruszka, International SEO Manager, WhitePress.

 

Skuteczną metodą pozwalającą wyróżnić się na tle konkurencji może być także outreach, czyli strategia polegająca na aktywnym pozyskiwaniu linków poprzez bezpośredni kontakt z wydawcą lub edytorem strony i dostarczanie mu wartościowych treści do publikacji, które jednocześnie nie będą materiałami sponsorowanymi.

 

– Niedawno uruchomiona w WhitePress usługa Outreach zdejmuje ten ciężar z przedsiębiorcy – to my zajmujemy się wszystkimi kwestiami formalnymi i marketingowymi, działając na podstawie wytycznych ustalonych przez klienta.  Aktualnie realizujemy projekty outreachowe w językach angielskim, hiszpańskim i portugalskim, ale w przyszłości będziemy wchodzić na kolejne rynki językowe. Outreach jest bardzo popularną metodą pozyskiwania linków za granicą, szczególnie w USA, dlatego warto wziąć przykład od zagranicznych specjalistów i uwzględniać tę strategię w swoich działaniach SEO i marketingowych – tłumaczy Anna Halama-Flisowska, Marketing Team Leader, WhitePress.

 

Międzynarodowe SEO to jeden z fundamentów ekspansji e-commerców. Jednak linki ze stron w innych językach są niekiedy wykorzystywane także w pozycjonowaniu stron krajowych. W branży SEO od lat trwa dyskusja czy warto pozyskiwać linki zagraniczne do stron w innych językach. Według najnowszego badania WhitePress3 tylko 33 proc. ankietowanych specjalistów SEO przyznało, że nigdy nie pozyskuje linków w językach innych niż docelowy język witryny. Pozostali ankietowani robią to rzadko (40%), czasami (17%), często (9%) i bardzo często (1%).

 

Podsumowując, firmy planujące ekspansję międzynarodową mierzą się z wieloma wyzwaniami. Jednym z głównych jest konieczność stworzenia odpowiedniej strategii marketingowej, która będzie uwzględniała zagraniczny link building. Działania off-site SEO przyczyniają się do zwiększenia widoczności strony w lokalnych wynikach wyszukiwania, a także zwiększenia zaufania nowych grup odbiorców do naszej marki.


1. Polski Fundusz Rozwoju, Kompendium Handlu Zagranicznego Polski, marzec 2024
2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Kierunki rozwoju ekspansji zagranicznej, marzec 2024
3. Badanie WhitePress 2024

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • Maszyny Janome ponownie wyróżnione tytułem Super Marka oraz godłem Marka XV-lecia!

    W 2024 roku firma Janome ponownie otrzymała wyróżnienie przyznawane w plebiscycie Dobra Marka: tytuł Super Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma oraz bardzo prestiżowy tytuł: Marka XV-lecia.

    Nagrody te wręczane są podmiotom, które posiadają ugruntowaną pozycję na naszym rynku. Markom charakteryzującym się nieustającym zaufaniem klientów, niesłabnącą renomą oraz ponadprzeciętną jakością. Co ważne - tytuł Marka XV-lecia - to pierwsze takie wyróżnienie przyznane w kategorii maszyn do szycia.

     
  • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

    Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

     
  • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

    Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

     
  • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

    Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.