florahumus web

Susza stała się zjawiskiem na stałe wpisanym w europejski klimat. Chociaż okresy deficytów wodnych zdarzały się zawsze, to obecnie, wskutek zachodzących zmian klimatycznych, stały się powszechniejsze. Już teraz hydrolodzy ostrzegają, że rok 2022 będzie wyjątkowo suchy. Co to oznacza dla rolnictwa? Przede wszystkim potrzebę dostosowania się do nowej sytuacji. Prawidłowa agrotechnika oraz wykorzystanie kwasów humusowych pomoże w ograniczeniu niszczycielskich efektów suszy.

 

Przyczyny i konsekwencje suszy

Najbardziej oczywistym czynnikiem powodującym susze jest brak opadów, ale nie jest to jedyna przyczyna. Zimy w Polsce w ostatnich latach były stosunkowo ciepłe. W konsekwencji, choć śnieg padał w niektórych rejonach obficie, to nie zostawał na polach do marca. Zabrakło go wtedy, gdy powinien topnieć i nawilżać grunt.


Na trudną sytuację wodną w Polsce wpływa także niewystarczająca retencja wód. Działania takie jak osuszanie mokradeł i zabudowywanie terenów zalewowych rzek przyspieszają spływ wody. Podobne postępowanie w dobie dzisiejszych problemów klimatycznych może mieć opłakane skutki.


Wiele wskazuje na to, że ciepłe zimy mogą stać się nową normą w naszym klimacie. Jeżeli dodać do tego niewielkie opady na początku wiosny, to zarysowuje się niezwykle trudna sytuacja. Wilgotność wierzchniej warstwy gleby w wielu rejonach Polski w pierwszym tygodniu marca spadła nawet o 40%, co prowadzi do ogromnych deficytów wody w strefie korzeniowej. W konsekwencji rośliny nie mogą prawidłowo się rozwijać. Co więcej, spada efektywność nawozów, które do działania wymagają odpowiedniej wilgotności. Wysuszona ziemia jest bardziej podatna na erozję i utratę składników mineralnych wskutek wywiewania wierzchnich warstw gleby.


Jak zwiększyć dostępność wody glebowej?

Susza to niebezpieczne i wyniszczające zjawisko, ale rolnicy nie są całkowicie zdani na łaskę warunków atmosferycznych. Odpowiednia agrotechnika pozwala ograniczyć negatywne efekty deficytów wody. Należy zadbać o optymalne wykorzystanie resztek pożniwnych, ich równomierne rozmieszczenie i szybkie wymieszanie z glebą. Susza sprzyja rozwojowi chwastów, które wykorzystują cenne zasoby – trzeba je likwidować jak najszybciej, ale pamiętając przy tym, że niektóre chemikalia stosowane w wysokich temperaturach mogą prowadzić do uszkodzeń plantacji. Pomysłem wartym rozważenia jest również zmiana gatunków uprawianych roślin na bardziej odporne. Jednak przede wszystkim należy poprawić warunki wodne gleby. W tym celu można wykorzystać preparaty takie jak FLORAHUMUS. Bazują on na kwasach humusowych – związkach, które m.in. poprawiają retencję wody gleby.


Kwasy humusowe: ratunek dla suchej gleby

Kwasy humusowe to związki powstające w procesie rozkładu materii organicznej. Są głównym składnikiem próchnicy glebowej i odpowiadają za liczne właściwości fizyczne, biologiczne i chemiczne gleby. Wykorzystuje się je jako składniki stymulatorów wzrostu, ponieważ zwiększają efektywność pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Stwarzają dogodne warunki do rozwoju upraw, znacznie podnosząc ich potencjał plonotwórczy.


W sprawie suszy najważniejsze jest jednak to, że kwasy humusowe poprawiają stosunki wodno-powietrzne podłoża oraz retencję wody. Dzięki temu gleba dłużej zachowuje wilgotność, a woda sprawniej przedostaje się do głębszych warstw. Kwasy humusowe wzmacniają także systemy korzeniowe, które w konsekwencji łatwiej penetrują glebę oraz skuteczniej pobierają wodę i składniki mineralne.


Przyszłość rolnictwa w czasach suszy

Większość klimatologów jest zgodna co do tego, że susza stała się nową normą warunków klimatycznych w Polsce. Organizowane są konferencje, na których eksperci z branży rolniczej dyskutują, w jaki sposób przeciwdziałać jej skutkom w rolnictwie. Problem jest realny, a jego rozwiązanie nie jest proste. Wymaga wielu zmian systemowych, np. ochrony terenów podmokłych. Z perspektywy pojedynczego rolnika najważniejsze jest dbanie o prawidłową strukturę i zdrowie gleby. Preparat FLORAHUMUS, który zawiera bardzo dużą ilość kwasów huminowych (powyżej 95%), oferuje kompleksowe wsparcie gleby i poprawę jej najważniejszych charakterystyk. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce nieco ulżyć roślinom, żyjącym w stresie spowodowanym suszą.

 

Zapraszamy na www.florahumus.pl

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • Styropol rok po reaktywacji:

    POWRÓT NA RYNEK W TRUDNYM DLA BRANŻY OKRESIE POZWOLIŁ NAM SKUPIĆ SIĘ NA PRAWDZIWYCH PRIORYTETACH

    Styropol - polski producent wyrobów termoizolacyjnych, którego historia sięga 1991 roku  - od roku funkcjonuje w nowej, zreaktywowanej formie. Dziś marka znajduje się w portfolio Grupy STB, która wprowadziła znany brand na nowy poziom technologiczny i zarządczy. Jak po roku funkcjonowania w trudnym dla branży okresie firma  ocenia swoją pozycję?

     
  • Medivon - inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie

    Medivon to marka, która pragnie wprowadzać pozytywne zmiany w życiu ludzi, poprzez dostarczanie innowacyjnych urządzeń do masażu. Nasze produkty, w tym maty masujące, masażery ręczne, poduszki masujące oraz pistolety masujące typu GUN, są zaprojektowane tak, aby pomóc w poprawie krążenia krwi, redukcji stresu, poprawie elastyczności mięśni oraz przyspieszeniu regeneracji organizmu po treningu.

     
  • Boni Fratres Pharmaceutical nagrodzone tytułami Dobra Marka 2023 Jakość, Zaufanie, Renoma oraz Polska Dobra Marka 2023

    Firma Boni Fratres Pharmaceutical została uhonorowana prestiżowym godłem „Dobra Marka 2023 Jakość, Zaufanie, Renoma" w kategorii NATURALNE PRODUKTY ZIOŁOWE oraz „Polska Dobra Marka 2023”. To wyróżnienie potwierdza, że marka Produkty Bonifraterskie® jest synonimem wysokiej jakości, zaufania i innowacyjności wśród konsumentów.

     
  • FERMAX z tytułem Dobra Marka!

     

    FERMAX jest hiszpańską firmą założoną przez Fernando Maestre w 1949 roku. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Walencji, a w skład organizacji wchodzi 6 międzynarodowych spółek zależnych i 12 biur sprzedaży.  Firma szczyci się swoją wątkową obecnością na rynku hiszpańskim, jak również  szeroką siecią międzynarodowych dystrybutorów, dzięki którym jej produkty są obecne w ponad 70 krajach. W Polsce marka jest dostępna już od ponad 20 lat, a oddział firmy funkcjonuje od 2006 roku. 

    Produkowane przez FERMAX domofony i wideodomofony zostały właśnie wyróżnione tytułem Dobra Marka 2023 – Jakość, Zaufanie, Renoma.