Aż 98 proc. polskich kierowców deklaruje posiadanie przynajmniej jednego samochodu w gospodarstwie domowym. Ponad połowa z nich jest właścicielami dwóch aut, a 15,1 proc. posiada trzy samochody i więcej.

Jak wynika z raportu „Polaków portfel własny: w drodze” opublikowanego przez Santander Consumer Bank, największa grupa (26 proc.) aut w polskich gospodarstwach domowych obejmuje pojazdy 10-14-letnie, ale już na drugim miejscu liczebności są samochody w wieku pomiędzy 3 a 5 lat. Co siódmy kierowca planuje zakup samochodu – zdecydowana większość kupujących wybierze pojazd używany. Wydatek ten ankietowani chcą pokryć gotówką, wziąć w tym celu kredyt lub skorzystać z leasingu.

 

Ilość posiadanych pojazdów uzależniona jest od miejsca zamieszkania. W metropoliach (powyżej 500 tys. mieszkańców) rodzinom wystarcza jeden samochód (78,1 proc.). Co najmniej dwa posiada aż 63,9 proc. mieszkańców wsi.

 Santander 2020 4

 

Społeczeństwo się sukcesywnie bogaci, jednak nowy samochód to wydatek wciąż przekraczający możliwości finansowe wielu Polaków. Widać to na drogach – co czwarty ankietowany jeździ autem 10-14-letnim (26,0 proc.), a 12 proc. użytkowników polskich dróg to właściciele samochodów starszych niż 15 lat. Nowymi modelami, których wiek nie przekracza roku, jeździ zaledwie co dwudziesty badany. Z raportu “Polaków portfel własny: w drodze” wynika, że na wiek posiadanego samochodu duży wpływ mają zarobki jego właściciela. Osoby zarabiające powyżej 5 tys. miesięcznie posiadają głównie nowe samochody w wieku do 5 lat (87,2 proc.) . Z drugiej strony, osoby, których dochód nie przekracza 1 tys. zł, jeżdżą wyłącznie samochodami mającymi powyżej 10 lat.

 

Kto chce zmienić auto na lepszy model? Okazuje się, że nowszy samochód chcieliby nabyć głównie posiadacze relatywnie nowych, 3-5-letnich aut (44,4 proc.). Nie zaskakuje fakt, że na konieczność zmiany samochodu co kilka lat, wskazują posiadacze aut maksymalnie dwuletnich, a właściciele 3-5-letnich pojazdów zmianę samochodu uzasadniają końcem okresu gwarancyjnego. Awaryjność obecnego samochodu jest zaś powodem jego wymiany na nowszy model głównie dla posiadaczy aut w wieku powyżej 15 lat (28,4 proc.).

 

Do zakupu auta najczęściej popycha nas po prostu chęć posiadania nowszego samochodu (30,7 proc.), która często jest motywowana pozytywną zmianą w zarobkach. Sam fakt, że stać nas na lepszy samochód, jest wystarczającym powodem do inwestycji w nowy pojazd dla co dziesiątego badanego kierowcy. Zaskakująco wielu Polaków chce przesiąść się do samochodu elektrycznego lub hybrydowego (6,8 proc.) i wskazuje ten cel jako główny powód ewentualnej zmiany.

 

Nowy samochód chce kupić co siódmy polski kierowca. W badaniu na potrzeby raportu “Polaków portfel własny: w drodze” Santander Consumer Banku zapytano o preferowane formy finansowania zakupu samochodu - również tych respondentów, którzy nie deklarowali chęci zmiany auta w najbliższym czasie. Niezależnie od aktualnych zamiarów, w momencie zakupu samochodu kierowcy wybraliby leasing (22 proc.), kredyt samochodowy (12 proc.), kredyt gotówkowy (4,8 proc.) lub pożyczkę od znajomych (2,2 proc.). Jednak większość, bo 53,4 proc., sfinansowałoby zakup z oszczędności.

 Santander 2020 1

 

Leasing cieszy się największym zainteresowaniem w grupie osób deklarujących dochód powyżej 5 tys. miesięcznie (57,6 proc.). Kredyt samochodowy najwięcej zwolenników ma  wśród zarabiających miedzy 3 a 4 tys. złotych (21,7 proc.), zaś kredyt gotówkowy wśród kierowców uzyskujących dochody na poziomie od 2 do 3 tys. (7,5 proc.).

 

Kredyt samochodowy warto wziąć w Santander Consumer Banku1 – Banku od Kredytów, gdzie pomagają w finansowaniu auta. Wystarczy zadzwonić pod numer 71 773 20 06 lub uzupełnić formularz. Oprocentowanie wynosi od 2,99 proc. w skali roku, a okres kredytowania to nawet 96 miesięcy!

 

Przy wyborze samochodu przyszli właściciele zwracają uwagę głównie na czynniki związane z wydatkami zarówno tymi jednorazowymi (cena zakupu - 23,3 proc.), jak i długofalowymi (koszty utrzymania – 13,1 proc., spalanie – 10,2 proc.). Co ciekawe, na dalszych miejscach znajduje się marka samochodu (9,8 proc,), pojemność bagażnika (7,3 proc.) oraz osiągi (6,1 proc,). O dziwo wygląd również okazał się być mniej istotnym czynnikiem. Wskazało go zaledwie 4,2 proc. zapytanych Polaków.

 

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku. W ankiecie zrealizowanej metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonej przez instytut IBRIS w kwietniu 2019 r., wzięli udział aktywni kierowcy z całej Polski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ