MOTORYZACJA | Trwa dynamiczna transformacja Mercedes-Benz Vans, w wyniku której z producenta aut użytkowych zamienia się w dostawcę systemowych rozwiązań z dziedziny transportu. Działaniom tym towarzyszy rozwój innowacyjnych rozwiązań. Już w przyszłym roku zadebiutuje nowa marka Mercedes PRO, a nowoutworzona firma Mercedes-Benz Vans Mobility GmbH będzie rozwijać paletę elastycznych usług. W 2018 r. doczekamy się również seryjnej produkcji dostawczego Mercedesa z napędem elektrycznym.


W czasie tegorocznych targów branżowych w Hanowerze Mercedes-Benz Vans przedstawił kompleksową wizję swoich przyszłych aktywności, które koncentrują się wokół strategicznej inicjatywy adVANce. Zakłada ona, że firma zamienia się ze „zwykłego” producenta samochodów, w dostawcę zorientowanych na klienta rozwiązań dla branży transportowej. Bazując na trendach i wyzwaniach przyszłości, inicjatywa skupia się na trzech polach innowacji: digital@vans, solutions@vans oraz mobility@vans. Pierwsza z nich dotyczy łączności i wdrażania w samochodach dostawczych najnowocześniejszych technologii. Solutions@vans to inteligentne rozwiązania sprzętowe oraz oprogramowanie, które ułatwią i usprawnią codzienną pracę nabywców aut użytkowych. Celem projektów z zakresu mobility@vans są z kolei inteligentne koncepcje transportu towarów oraz przewozu osób.

 

Mercedes 2

Mercedes PRO: jeden portal, mnóstwo usług

W pierwszej połowie przyszłego roku na rynku zadebiutuje nowa marka rozwiązań dla transportu - Mercedes PRO. Jej zadaniem jest integracja profesjonalnych usług dla nabywców samochodów dostawczych w ramach jednej cyfrowej platformy. Pod adresem www.mercedes.pro, każdy z klientów otrzyma specjalny identyfikator Mercedes ID, zapewniający wstęp do świata dopasowanych, wszechstronnych rozwiązań transportowych. Oferta będzie sukcesywnie powiększana tak, by nabywca w krótkim czasie otrzymał nowości z zakresu łączności, komunikacji i mobilności oraz całościowe systemy adresowane do flot różnej wielkości. W pierwszym etapie wdrożenia udostępnione zostaną usługi z zakresu łączności Mercedes PRO connect. Zaprojektowano je pod kątem różnej wielkości flot, a dzięki nim, korzystając z interfejsu do zarządzania pojazdami, operator ma nieustanny, internetowy kontakt ze wszystkimi samochodami i ich kierowcami. W dowolnej chwili może zarządzać zamówieniami, sprawdzać lokalizację aut, poziom paliwa w zbiorniku, przebieg pozostały do najbliższego przeglądu oraz wiele innych informacji. Kierowca komunikuje się z menedżerem floty za pośrednictwem instalowanej na jego urządzeniu mobilnym aplikacji Driver's App.


Innowacyjne usługi mobilne

Mercedes-Benz Vans Mobility GmbH to nowa firma w gamie marki, którą stworzono z myślą o rozwoju i wprowadzaniu na rynek innowacyjnych usług mobilnych adresowanych do nabywców vanów. Jej oferta zadebiutuje w przyszłym roku i będzie integrować wszystkie usługi z tego obszaru pod jednym, wspólnym szyldem. Portfolio tych usług obejmie innowacyjne koncepcje współdzielenia samochodów, ich wynajmu, leasingu oraz modele zarządzania flotą opracowane dla całej gamy produktów Mercedes-Benz Vans.

 

Mercedes 3

Kolejne zmiany w gamie modelowej


Mercedes nie zapomina także o samochodach i wprowadza kolejne usprawnienia i dodatki, które poszerzają, bogatą już przecież, paletę dostępnych wersji dostawczych modeli. Sprinter zyskuje wersję o dopuszczalnej masie całkowitej 5,5 tony. Oznacza to, że gama modelu obejmuje teraz szeroki zakres DMC od 3,0 do 5,5 tony, czyniąc go rekordzistą w tej klasie wagowej. Vito jest pierwszym i jedynym samochodem w segmencie dostępnym z trzema rodzajami napędu – przednim, tylnym i 4x4. Model ten uzupełnia swą ofertę o warianty Mixto i Tourer z przesuwnymi bocznymi oknami, a długi wariant Tourer jest z kolei opcjonalnie dostępny z atrakcyjnym, panoramicznym dachem. Najmniejszy w gamie Citan, w przyszłym roku w wersji Citan 111 CDI doczeka się w wyposażeniu opcjonalnym dwusprzęgłowej przekładni zautomatyzowanej 6G-DCT. Pracę kierowcy ułatwia również funkcja pełzania oraz asystent ruszania. Zadowoleni będą również fani personalizacji swoich samochodów. Citan zaoferuje im nowe pakiety wyposażenia: Exterior Off-Road Styling z off-roadową stylizacją nadwozia, Exterior Dynamic zaprojektowany przez firmę Hartmann, skierowany do osób ceniących dynamiczny wygląd swojego vana, a pakiet wnętrza Colour Interior Design wyróżniać się będzie kolorowymi elementami ozdobnymi.

W 2018 r. dostawczy Mercedes z napędem elektrycznym

Według Mercedesa przyszłość miejskich samochodów dostawczych to pojazdy z napędem elektrycznym. Marka trafnie reagując na obecne trendy i zapotrzebowanie klientów wprowadzi w do swojej gamy w 2018 r. w pełni elektryczny samochód użytkowy. Auto posiadać będzie elektryczny zespół napędowy, będący w całości dziełem inżynierów niemieckiego koncernu. Zgodnie z wymaganiami nabywców oferta modelu przewiduje różne sposoby ładowania akumulatora i jego rozmiary, a sam samochód zostanie dopasowany do zróżnicowanych zastosowań oraz potrzeb klientów, którzy wykorzystują swoje samochody do dostarczania towarów w miastach.

Tomasz Popławski

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Szynoprzewody – elastyczne rozwiązania dla HoReCa i obiektów biurowych

  Szynoprzewody kojarzone są przede wszystkim ze sklepami, biurami, kawiarniami i pomieszczeniami komercyjnymi. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się też w prywatnych domach i mieszkaniach. Wyróżniamy dwa podstawowe typy systemów szynowych: 1-fazowe i 3-fazowe. System 3-fazowy posiada 4 przewody, co umożliwia nam osobne włączanie i wyłączanie pojedynczych projektorów lub grup lamp zamontowanych na jednej szynie.

   

   
 • Styropol rok po reaktywacji:

  POWRÓT NA RYNEK W TRUDNYM DLA BRANŻY OKRESIE POZWOLIŁ NAM SKUPIĆ SIĘ NA PRAWDZIWYCH PRIORYTETACH

  Styropol - polski producent wyrobów termoizolacyjnych, którego historia sięga 1991 roku  - od roku funkcjonuje w nowej, zreaktywowanej formie. Dziś marka znajduje się w portfolio Grupy STB, która wprowadziła znany brand na nowy poziom technologiczny i zarządczy. Jak po roku funkcjonowania w trudnym dla branży okresie firma  ocenia swoją pozycję?

   
 • Medivon - inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie

  Medivon to marka, która pragnie wprowadzać pozytywne zmiany w życiu ludzi, poprzez dostarczanie innowacyjnych urządzeń do masażu. Nasze produkty, w tym maty masujące, masażery ręczne, poduszki masujące oraz pistolety masujące typu GUN, są zaprojektowane tak, aby pomóc w poprawie krążenia krwi, redukcji stresu, poprawie elastyczności mięśni oraz przyspieszeniu regeneracji organizmu po treningu.

   
 • Boni Fratres Pharmaceutical nagrodzone tytułami Dobra Marka 2023 Jakość, Zaufanie, Renoma oraz Polska Dobra Marka 2023

  Firma Boni Fratres Pharmaceutical została uhonorowana prestiżowym godłem „Dobra Marka 2023 Jakość, Zaufanie, Renoma" w kategorii NATURALNE PRODUKTY ZIOŁOWE oraz „Polska Dobra Marka 2023”. To wyróżnienie potwierdza, że marka Produkty Bonifraterskie® jest synonimem wysokiej jakości, zaufania i innowacyjności wśród konsumentów.