O tym, dlaczego świadome zaufanie Klientów w każdej firmie ma kluczowe znaczenie i jakie są wyznaczniki systematycznego rozwoju, rozmawiamy z Jarosławem Bruszewskim, Area Managerem NEE firmy Kulzer Mitsui Chemicals Group w Polsce.

 KLUZER foto

Kulzer to brand globalny. Jakie były jego początki na rynku polskim i jaka jest jego obecna pozycja?

Początki marki Kulzer w świadomości lekarzy stomatologów w Polsce sięgają lat 60 XX wieku, a takie nazwy naszych linii produktowych, jak Xantopren, Pala czy Optosil były wymieniane już w drugiej połowie ubiegłego wieku. Pełna dostępność artykułów Kulzer rozpoczęła się wraz ze stworzeniem wolnego handlu na początku lat 90.


Przez te wszystkie lata marka Kulzer zaistniała na polskim rynku jako synonim jakości i wysokiego zaawansowania technologicznego. W chwili obecnej nie znajdziemy w kraju stomatologa, technika dentystycznego, czy higienistki stomatologicznej, którzy nie zetknęliby się z Kulzerem w swoim życiu zawodowym. Aktualnie zajmujemy miejsce w top 5 producentów materiałów stomatologicznych sprzedawanych w Polsce. Wielkość sprzedaży w naszym kraju liczona jest w milionach euro.

 

Gdyby pokusić się o scharakteryzowanie marki Kulzer jednym zdaniem, jakby ono brzmiało?

Najwyższa jakość, sprawdzone i przetestowane produkty i zaufanie klientów od ponad osiemdziesięciu lat.

 

Jakość, zaufanie, renoma – te cechy charakteryzują brandy wyróżnione w Programie „Dobra Marka 2018”. Jak zdefiniowałby Pan je w odniesieniu do Państwa działalności i która z nich jest najbardziej istotna?

Najważniejszą jest jakość. To na tej bazie budujemy zaufanie i renomę wśród obecnych oraz potencjalnych klientów i kontrahentów. Jako producent materiałów stomatologicznych i protetycznych mamy świadomość, że musimy nad nią pracować codziennie, ponieważ nie jest cechą, którą się raz zdefiniowało i kopiuje przez kolejne lata. To wytyczna, którą kształtuje się poprzez wieloletnie testy, kontrolę jakości oraz dbałość o właściwe elementy bazowe. Wszystkie te działania budują świadome zaufanie klienta. W tym aspekcie jako producent jesteśmy bezkompromisowi.

 

W Państwa branży ważną rolę odgrywa postęp technologiczny i techniczny. Czy Kulzer to marka innowacyjna?

W przypadku produkcji wyrobów medycznych i leków kluczową rolę odgrywają badania materiałowe oraz badania kliniczne nad danym produktem. Ponieważ musimy być pewni, że produkt, który dostarczymy dla naszego Klienta będzie bezpieczny dla jego pacjentów i będzie wykazywał wszystkie cechy i parametry opisane w swojej specyfikacji. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasze produkty są testowane już po ich sprzedaży. Cały proces testowania i sprawdzania jest cyklem zamkniętym, czego rezultatem ma być bezpieczeństwo Pacjenta.


Postęp technologiczny i techniczny jest konieczny, aby rozwijać nasze produkty i dostarczać jeszcze lepsze rozwiązania. Firma Kulzer od kilku lat jest częścią międzynarodowego koncernu chemicznego Mitsui Chemical Group, dzięki czemu mamy dostęp do najnowszych technologii osiągalnych na świecie w chwili obecnej. Nie jest dla nas istotne jak szybko wprowadzimy innowację techniczną czy technologiczną w produktach dla naszych Klientów. Najważniejsze jest, aby w całym procesie tworzenia produktu zachować najwyższą dyscyplinę związaną z testami i badaniami. Innowacja technologiczna i techniczna, którą wprowadzamy nie może obniżyć standardów bezpieczeństwa nowego produktu.


Marka Kulzer jest innowacyjna. Fakt ten udowadniamy od ponad 80 lat. Jako pierwsi na świecie wprowadziliśmy do sprzedaży akryl do polimeryzacji na gorąco, nowoczesne systemy łączące, zaawansowane technologicznie kompozyty światłoutwardzalne czy też masy silikonowe typu A. W przypadku tego ostatniego produktu możemy się pochwalić, że w Polsce mamy największy udział rynkowy w tego typu masach wyciskowych.


Firma została założona przez Gottfrieda Rotha, który był technikiem dentystycznym. I tak, jak na początku, tak i w chwili obecnej firmę tworzą eksperci – lekarze stomatolodzy, inżynierowie, technicy dentystyczni. Dzięki temu świetnie znamy potrzeby naszych Klientów i Pacjentów.

 

Jakie są Państwa plany na najbliższe miesiące, a w jakim momencie rozwoju widzą się Państwo za 5 lat?

W najbliższych miesiącach rozpoczniemy sprzedaż kilku produktów ze stomatologii cyfrowej. Jest ona kierunkiem rozwoju dla całej branży. Obecnie w naszym kraju tworzymy struktury pod serwis rozumiany jako obsługę Klienta jeśli chodzi o technologię cyfrową. Kluczową sprawą w tym zakresie jest wsparcie i szkolenie dla Klientów. Jako branża stomatologiczna stosunkowo późno wkraczamy z takimi technologiami jak CAD/CAM, druk 3D. Większość z branż posługuje się nimi już od 40 lat.


To kolejny dowód na to, że aby technologia mogła służyć w gabinecie stomatologicznym czy pracowni protetycznej wymagane jest wiele lat badań i testów, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo wykonywanych prac. Jesteśmy pewni, że za 5 lat druk 3D będzie technologią, która rozwinie się bardzo mocno w branży stomatologicznej. Do tego czasu, jako producent, zamierzamy dostarczyć szereg nowych materiałów dedykowanych tej technologii i uprościć proces druku. Oczekujemy, że ta technologia zdobędzie uznanie na naszym rynku i ułatwi pracę w gabinecie stomatologicznym i w pracowni protetycznej. W fazie końcowej tego rozwoju druk 3D będzie synonimem wysokiej jakości docenianej przez Pacjentów.

 

Rozmawiała Agnieszka Kluska

ZOBACZ RÓWNIEŻ