Jak wykazało badanie Nielsen, aż 81% respondentów z całego świata oczekuje od firm troski o środowisko. Dążenie do zrównoważonej produkcji nie tylko przyczynia się do ochrony planety, lecz także stanowi kluczowy element budowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, odpowiadając jednocześnie na potrzeby współczesnych konsumentów. Aby wprowadzić zmiany, warto rozpocząć od obliczenia ich śladu węglowego. A następnie - wprowadzić jedno z wymienionych rozwiązań.  

Jakie działania warto wdrożyć

fot: materiały prasowe


 

Zrozumienie istoty śladu węglowego produktów

Pierwszym, niezwykle istotnym krokiem jest dokładne zrozumienie wpływu produktu, wraz z procesem jego wytwarzania na środowisko. Warto wziąć pod lupę nie tylko lokalny, ale także globalny aspekt działalności. Kluczowym narzędziem w tym procesie jest obliczenie śladu węglowego każdego z produktów, jak i całości działalności organizacji, obejmującego tzw. zakresy 1, 2 oraz 3 w emisji gazów cieplarnianych. Emisje te mają swoje źródła na każdym etapie łańcucha wartości związanego z produkcją, włączając w to zakupione przez firmę media, surowce oraz usługi, takie jak energia elektryczna, cieplna czy transport. Aby zagwarantować dokładność i wiarygodność obliczeń, niezbędne jest udokumentowanie procesu gromadzenia danych oraz przeprowadzania badań. Obliczanie śladu węglowego stanowi fundament w identyfikacji wpływu organizacji na klimat. Następnym kluczowym krokiem powinno być wdrożenie systemu zarządzania wpływem organizacji na środowisko lub integracja tych kwestii w istniejącym systemie, jak np. ISO 14001.

 

W drodze do zrównoważonych produktów

Po weryfikacji śladu węglowego produktów, czas przejść do działań mających na celu zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Wśród nich znajdują się: 


•    Optymalizacja procesów produkcyjnych: Poszukiwanie bardziej efektywnych i mniej energochłonnych metod produkcji może znacząco obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Wykorzystanie technologii odnawialnych oraz procesów recyklingu surowców to kolejny krok w kierunku zrównoważonej produkcji.
•    Redukcja opakowań: Wybór ekologicznych opakowań może znacząco ograniczyć ilość odpadów generowanych przez produkty firmy. Wybierając opakowania z materiałów biodegradowalnych lub podlegających recyklingowi, można znacząco zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
•    Zastosowanie nowoczesnych technologii: Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak Internet rzeczy (IoT) czy sztuczna inteligencja, może pozwolić na optymalizację procesów produkcji oraz transportu, co skutkuje mniejszym zużyciem energii oraz emisją gazów cieplarnianych.
•    Wybór odpowiednich materiałów: Wybór surowców o mniejszym wpływie na środowisko, takich jak materiały organiczne czy te podlegające recyklingowi, to kluczowa decyzja. Unikanie substancji chemicznych szkodliwych dla środowiska również wpłynie pozytywnie na ekologiczność produktów.

 

Ekologiczna alternatywa dla popularnych produktów - przykłady

Pozostając przy ostatnim punkcie, jakim jest wybór odpowiednich materiałów, warto rozważyć, czy istnieje możliwość zmiany składu produktu, np. wykorzystując w nim odzyskaną sadzę lub odzyskany olej zamiast “tradycyjnych” odpowiedników. Odzyskana sadza wykorzystywana jest w branży oponiarskiej, gumowej, tworzyw sztucznych, czy farb. Pozyskiwana jest z opon w procesie ich termicznego rozkładu, a co istotne - przejście na odzyskaną sadzę zmniejsza emisję CO2 o ponad 80 procent na każdą tonę wyprodukowanej sadzy. W efekcie – produkty, w których zostaje użyta, stają się bardziej przyjazne dla środowiska. Z kolei odzyskany olej może być bezpośrednim zamiennikiem wielu surowców i olejów opartych na paliwach kopalnych. A w jakich konkretnie produktach mogą być wykorzystane?
•    Produkcja nowych opon
•    Uszczelki różnego typu (branża budowlana, motoryzacyjna)
•    Elementy budowy amortyzatorów
•    Simeringi, oringi
•    Podkłady amortyzujące i wygłuszające
•    Maty ochronne i odbojniki
•    Podkładki i elementy mocujące
•    Materiały izolacyjne
•    Obuwie
•    Elementy karoserii samochodowej  
•    Wyroby z tworzyw sztucznych (w tym do kontaktu z żywnością)
•    Farby i Barwniki do tekstyliów, chemikaliów, papieru czy cementu
•    Materiały ogniotrwałe
•    Napełniacze do asfaltów (przemysł drogowy)  
•    I wiele innych  

Jak mówi Przemysław Rakoczy, przedstawiciel Contec S.A. - firmy, która poddaje recyklingowi zużyte opony, pozyskując z nich odzyskaną sadzę techniczną i olej:  

- W ostatnich latach obserwujemy silne dążenie przemysłu wytwórczego w kierunku neutralności węglowej. Firmy już na etapie projektowania produktu weryfikują możliwość użycia przyjaźniejszego dla środowiska surowca lub poddają modyfikacji dotychczasowy asortyment. Zarówno odzyskana sadza techniczna, jak i odzyskany olej stanowią inspirujące alternatywy dla tradycyjnych surowców. Ich wykorzystanie nie tylko redukuje emisję CO2, ale także otwiera nowe perspektywy dla tworzenia bardziej ekologicznych produktów, tym samym odpowiadając na potrzeby konsumentów.  

Obserwując działania firm i dotychczasowe modyfikacje produktów nie można zaprzeczyć, że troska o środowisko nabiera dynamiki, a my jesteśmy świadkami kolejnej eko-rewolucji. Współczesne przedsiębiorstwa, aby zachować konkurencyjność, prześcigają się w innowacjach. I jest to sytuacja zdecydowanie win-win, zarówno dla firm, konsumentów, jak i (czy przede wszystkim) środowiska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ