62% Polaków korzysta z przynajmniej jednego programu lojalnościowego – wynika z Monitora Programów Lojalnościowych 2022 ARC Rynek i Opinia. Największą zaletą posiadania programów jest dla nas możliwość uzyskania rabatu bądź zniżki na zakup produktów oraz usług. Jednak niektóre z naszych decyzji nie są podyktowane niższym kosztem, a przywiązaniem do konkretnej firmy. Co wpływa na naszą lojalność wobec pewnych produktów lub sieci handlowych?

Jak budowac lojalnosc klientów w czasach kryzysu

Programy lojalnościowe – to lubimy

 

Obecnie 43% Polaków wskazuje, że najważniejszym kryterium wyboru produktu jest cena – podają badania GFK z listopada 2022 roku. Chętnie wypatrujemy promocji i gratisów. Wiele sieci handlowych – chcąc dopasować się do naszych oczekiwań – oferuje akcje lojalnościowe, które umożliwiają korzystanie m.in. z rabatów. Co ciekawe, coraz częściej korzystamy z rozwiązań mobilnych powiązanych konkretnym sklepem – aż 82% Polaków korzystających z akcji lojalnościowych wykorzystuje w tym celu właśnie aplikacje na swoim telefonie.

 

Sieci handlowe i producenci zaskakują nas coraz bardziej niestandardowymi formami benefitów. Już nie tylko pluszowe gadżety czy możliwość odbioru dodatkowej przekąski zachęca nas do zakupu. Pojawiają się programy, które stanowią przedłużenie filozofii marki i dają konsumentom dodatkową wartość – mówi Beata Grosicka, Business Development and Client Service Director GlobalSM. Przykładem może być jedna z najbardziej popularnych firm odzieży sportowej, która w ramach akcji lojalnościowej udostępnia aplikację z programem treningowym.  Kluczowe sieci kosmetyczne członkom swoich programów dają pierwszeństwo w uczestnictwie w wydarzeniach z sektora beauty. Te dwa z wielu przykładów wskazują, że poza promocją, dla nas, konsumentów, liczy się również bycie częścią społeczności marki. To właśnie wpływa na poczucie lojalności wobec danych marek i sklepów – dodaje.


Subskrypcje – dodatkowe możliwości oszczędzania

 

Zakupy w modelu subskrypcyjnym stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Dlaczego? Według badań Deloitte dla konsumentów najważniejszymi benefitami tego typu zakupów są: dostawa do domu (43%), wygoda – nie trzeba pamiętać o płatnościach (40%) oraz oszczędność pieniędzy (39%).

 

Pojęcie subskrypcji znane jest od lat i kojarzy się wielu z nas głównie z usługami takimi jak serwisy VOD. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z powtarzalnymi zamówieniami podstawowych produktów: od subskrypcji artykułów higienicznych, przez ubrania, alkohole czy produkty spożywcze. Będąc członkiem takiego programu, nasz poziom lojalności względem marki jest wysoki. Dokonujemy regularnych zakupów, a benefity ułatwiające nam życie sprawiają, że przyzwyczajamy się do marki i odczuwamy w stosunku do niej większą sympatię.

 

Rynek subskrypcji w Polsce nadal określany jest jako rozwijający, dlatego bacznie obserwujmy jego rozwój i możliwości, jakie będzie przed nami otwierał – wskazuje Beata Grosicka, Business Development and Client Service Director GlobalSM. Eksperci odpowiedzialni za ten sektor muszą nadążać za konsumentem i ich zmieniającym się światem. Czego nam obecnie bardzo brakuje? Czasu! Zaobserwować więc można rozwój rozwiązania typu „pay” w aplikacjach mobilnych. Pozwala ono samodzielnie robić zakupy skanując smartfonem kody kreskowe, a nawet płacić bezpośrednio z pozycji telefonu lub przy kasie. Takich ułatwień zapewne będzie coraz więcej, a my – jako konsumenci – będziemy doceniać pomysłowość i pomoc marek, które chcą nam ułatwić codzienne funkcjonowanie – podsumowuje.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 • Styropol rok po reaktywacji:

  POWRÓT NA RYNEK W TRUDNYM DLA BRANŻY OKRESIE POZWOLIŁ NAM SKUPIĆ SIĘ NA PRAWDZIWYCH PRIORYTETACH

  Styropol - polski producent wyrobów termoizolacyjnych, którego historia sięga 1991 roku  - od roku funkcjonuje w nowej, zreaktywowanej formie. Dziś marka znajduje się w portfolio Grupy STB, która wprowadziła znany brand na nowy poziom technologiczny i zarządczy. Jak po roku funkcjonowania w trudnym dla branży okresie firma  ocenia swoją pozycję?

   
 • Medivon - inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie

  Medivon to marka, która pragnie wprowadzać pozytywne zmiany w życiu ludzi, poprzez dostarczanie innowacyjnych urządzeń do masażu. Nasze produkty, w tym maty masujące, masażery ręczne, poduszki masujące oraz pistolety masujące typu GUN, są zaprojektowane tak, aby pomóc w poprawie krążenia krwi, redukcji stresu, poprawie elastyczności mięśni oraz przyspieszeniu regeneracji organizmu po treningu.

   
 • Boni Fratres Pharmaceutical nagrodzone tytułami Dobra Marka 2023 Jakość, Zaufanie, Renoma oraz Polska Dobra Marka 2023

  Firma Boni Fratres Pharmaceutical została uhonorowana prestiżowym godłem „Dobra Marka 2023 Jakość, Zaufanie, Renoma" w kategorii NATURALNE PRODUKTY ZIOŁOWE oraz „Polska Dobra Marka 2023”. To wyróżnienie potwierdza, że marka Produkty Bonifraterskie® jest synonimem wysokiej jakości, zaufania i innowacyjności wśród konsumentów.

   
 • FERMAX z tytułem Dobra Marka!

   

  FERMAX jest hiszpańską firmą założoną przez Fernando Maestre w 1949 roku. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Walencji, a w skład organizacji wchodzi 6 międzynarodowych spółek zależnych i 12 biur sprzedaży.  Firma szczyci się swoją wątkową obecnością na rynku hiszpańskim, jak również  szeroką siecią międzynarodowych dystrybutorów, dzięki którym jej produkty są obecne w ponad 70 krajach. W Polsce marka jest dostępna już od ponad 20 lat, a oddział firmy funkcjonuje od 2006 roku. 

  Produkowane przez FERMAX domofony i wideodomofony zostały właśnie wyróżnione tytułem Dobra Marka 2023 – Jakość, Zaufanie, Renoma.