Możliwości finansowe, zainteresowania i przyzwyczajenia to główne czynniki, które decydują o tym, jak Polacy organizują sobie i bliskim czas wolny. Zdaniem 32% respondentów to możliwości finansowe wpływają najmocniej na kształtowanie się nawyków spędzania czasu wolnego w Polsce. Według 34% ankietowanych rozrywka to sposób na oderwanie się od codziennej rutyny i obowiązków.

lot w tunelu aerodynamicznym 1

Z badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń, można wyciągnąć wiele wniosków dotyczących zwyczajów i potrzeb Polaków w obszarze rozrywki. Zdaniem 32% respondentów to możliwości finansowe wpływają najmocniej na kształtowanie się nawyków spędzania czasu wolnego. Według 29% ankietowanych są to wzorce kulturowe obowiązujące w społeczeństwie.

 

Budżet ma kluczowe znaczenie w organizacji czasu wolnego Polaków, ale również istotne są pomysły na jego spędzanie. Źródłem inspiracji na ciekawe spędzania czasu wolnego w dzisiejszych czasach są przede wszystkim media społecznościowe, jak twierdzi 37% respondentów badania. Drugim najczęściej wskazanym źródłem są znajomi i przyjaciele. Co piąty zapytany Polak wskazuje także na serwisy realizujące usługi rozrywkowe.

 

Chęć zdobywania nowych doświadczeń to główny czynnik wspierający budowanie nawyków czasu wolnego, jak uważa 29% respondentów badania. Na drugim miejscu jest sport, który wskazuje 28% ankietowanych. Według 57% zapytanych Polaków obecnie w spędzaniu czasu wolnego dominuje aktywność pokonując pasywną rozrywkę.

 

Z naszego badania wynika, że Polacy chcą aktywnie spędzać czas, gdy odpoczywają od pracy i  skłania ich to do próbowania bardzo różnych form rozrywki, często z nutą adrenaliny. Chętnie odwiedzają na przykład Escape Room z przyjaciółmi, coraz odważniej próbują sportów ekstremalnych, jak również uczestniczą w kreatywnych warsztatach rozwijających zainteresowania. – komentuje Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń.

 

Aż 76% zapytanych Polaków uważa, że powinniśmy edukować dzieci i młodzież w obszarze organizacji czasu wolnego. Zdaniem 31% respondentów spędzany wartościowo czas wolny uczy aktywności życiowej. W opinii 27% daje możliwość zdobywania wiedzy, a według 22% edukuje jak efektywnie wypoczywać. Zdaniem co piątego Polaka umożliwia nawiązywanie kontaktów społecznych.

 

Czas wolny pełni obecnie kilka istotnych funkcji w życiu Polaków. Po pierwsze, jak wskazuje 31% respondentów, służy odnawianiu sił fizycznych i psychicznych, czyli wspomaga regenerację organizmu. Drugą istotną funkcją jest rozwój, gdyż pozwala na kształtowanie zainteresowań i zdobywanie nowych umiejętności. Na trzecim miejscu, co czwarty zapytany Polak wymienia funkcję integracyjną, która pozwala na podtrzymanie więzi społecznych.

Polacy, jak pokazały wyniki badania serwisu Prezentmarzeń, upatrują w rozrywce szansy na oderwanie się od codziennej rutyny – 34% odpowiedzi. Poszukują pozytywnych emocji, przede wszystkim radości, jak twierdzi 33% ankietowanych.


W materiale prasowym wykorzystano dane z badania „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1259 respondentów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

  • Oleje Shell Helix ponownie z nagrodą „Dobra Marka”

    Marka Shell Helix po raz kolejny otrzymała prestiżowy tytuł „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma” w kategorii oleje silnikowe. Dodatkowo Shell Helix został nagrodzony wyróżnieniem specjalnym „Dobra Marka XV-lecia”.

     
  • Sati Labs - innowacyjne naturalne suplementy diety

    Sati Labs jest marką w branży suplementów diety, która wyróżnia się swoim innowacyjnym podejściem do zdrowia i dobrostanu. Specjalizujemy się w naturalnych suplementach diety, które wykorzystują zaawansowane technologie ekstrakcji oraz składniki najwyższej jakości,by zapewnić optymalne wsparcie dla zdrowia i samopoczucia.

     
  • Podwójny jubileusz skandynawskiej marki Fyrklövern

    Porcelana, szkło, sztućce i artykuły dekoracji wnętrz Fyrklövern od lat ozdabiają nasze stoły. Produkty te charakteryzują się szlachetnym, skandynawskim designem i niezwykłą trwałością. W 2024 roku marka obchodzi podwójny jubileusz: 50-lecia istnienia oraz 10-tą rocznicę obecności w Polsce.

     
  • Gleba w kryzysie? Biologiczna szansa na przywrócenie w niej równowagi

    Uprawa pożniwna oraz przedsiewna to idealny moment, by zadbać o „stan zdrowotny gleby”. Uproszczony płodozmian (dominacja zbóż) oraz stosowanie dużych dawek nawozów mineralnych i pestycydów powoduje, że stan fitosanitarny pól uprawnych, powoli, lecz sukcesywnie pogarsza się. Mniejsza aktywność biologiczna gleb wpływa na ograniczenie naturalnych procesów w niej zachodzących, zmniejszenie zawartości materii organicznej (gorsza struktura, mniejsza dostępność składników pokarmowych i wody) oraz na zwiększenie liczebności zarodników patogenicznych grzybów.