TURYSTYKA| Rozmowa z Dariuszem Górznym, Prezesem Zarządu Enovatis S.A., właściciela portalu wakacje.pl

 

Wakacje pl zdjeciePortal wakacje.pl dołączył właśnie do grona Laureatów ósmej edycji Programu „Dobra Marka – Jakość, Zaufanie, Renoma”. To dla Państwa bardziej nobilitacja czy odpowiedzialność?
Zdecydowanie jedno i drugie. Wyróżnienie przyznane przez klientów jest najważniejszą nobilitacją, jakiej życzy sobie każda firma, a my ją dostaliśmy jako jedyny duży agent w branży turystycznej. Naszą misją jest realizowanie wszystkich podróżniczych potrzeb polskich turystów, a to ogromna odpowiedzialność za ich pieniądze, czas i plany. Ile osób, tyle scenariuszy udanego urlopu, różne oczekiwania. Codziennie ponad 200 pracowników w centrali wakacje.pl w Gdańsku i doradcy z 87 salonów stacjonarnych w całej Polsce pracują na to, żeby te marzenia i oczekiwania spełnić. Każde wyróżnienie traktujemy jak paliwo, na którym jedziemy coraz dalej.


Jakość, zaufanie czy renoma? Która z tych wartości jest dla Państwa najistotniejsza i z którą z nich chcieliby być Państwo najbardziej utożsamiani?
Nasza przewaga konkurencyjna zbudowana jest na tych trzech filarach. Jeśli myśli się o marce globalnie, nie można sobie pozwolić na wybór czy na nadanie większej wagi którejś z tych wartości. One są jak naczynia połączone, decydują o sukcesie albo porażce każdego biznesu. Zaufanie wynika z jakości, a w dobie social media klienci są bezwzględni dla podmiotów, które o nią nie dbają. Renoma jest wypadkową dwóch poprzednich. Ta zasada działa w relacjach ze wszystkimi interesariuszami i na wszystkich poziomach. Wprowadzamy rozwiązania i nawiązujemy takie partnerstwa, żeby wakacje.pl to była renoma wynikająca z jakości i zaufania, żeby to była Dobra Marka. Jesteśmy dumni, że to się udaje.


Do kogo przede wszystkim kierują Państwo swoją ofertę?
W portfolio wakacje.pl jest ponad 100 biur podróży, oferta biletów lotniczych, ubezpieczeń podróżnych czy wynajmu aut. Naszą rolą jako multiagenta jest dostarczenie kompleksowej usługi każdemu, kto planuje urlop. Wyjeżdżają z nami całe rodziny i osoby w różnym wieku. Nasz najmłodszy turysta miał zaledwie 1 dzień, a najstarszy 72 lata.


Co wyróżnia portal wakacje.pl na tle konkurencji? Dlaczego warto Państwu zaufać?
Odniosę się do zasady społecznego dowodu słuszności. Warto nam zaufać, bo ufają nam inni. Tytuł Dobra Marka przyznali nam sami konsumenci, rok temu zaufał nam potężny gracz na rynku mediowym, a dzisiaj właściciel Enovatis S.A., Grupa Wirtualna Polska. Współpracujemy z tymi, którzy są transparentni i godni zaufania, ale ogromne znaczenie ma też dla nas produkt, jaki oferujemy.


Znowu wrócę do słowa „kompleksowość”.  Dajemy turystom dostęp do całej oferty wyjazdowej dostępnej na rynku i porównujemy oferty z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi tak, aby klient dostał maksymalnie dopasowaną propozycję wyjazdu i jego pełne zabezpieczenie. Dlatego działamy w trzech kanałach – Internet, infolinia i salony stacjonarne przez 7 dni w tygodniu. Naszym celem jest ciągłe podnoszenie jakości obsługi i utrzymanie zaufania klientów, a w konsekwencji dobry wynik finansowy na koniec dnia.
Wakacje.pl to pierwszy portal turystyczny w Polsce, stoi za nami 17-letnie doświadczenie. Rośniemy szybciej niż rynek turystyczny, mamy pozycję lidera na rynku agencyjnym. Dobre wyniki to stabilność marki, a ona rodzi zaufanie. I to niewątpliwie jest nasz wyróżnik.


Czy na rynku usług turystycznych można zaobserwować jakieś nowe trendy? Jak je Pan ocenia?
Turystyka zorganizowana zmierza do maksymalnego spersonalizowania oferty pod klienta, o czym świadczą niespotykane dotąd formuły wypoczynku, począwszy od wakacji dla aktywnych, skończywszy na dynamicznym pakietowaniu. Branża wychodzi z „wielkiej piątki” popularnych kierunków (Grecja, Egipt, Hiszpania, Turcja, Bułgaria), proponując ciekawe alternatywy. Coraz bardziej widać też krystalizowanie się wizerunku brandów i koncentrację na podnoszeniu jakości usług. To dopasowanie do coraz bardziej świadomego klienta jest słusznym kierunkiem.

 

Rozmawiała Agnieszka Kluska