SALONY FRYZJERSKIE | Rozmowa z Agatą Patkowską, Dyrektorem Generalnym Działu Produktów Profesjonalnych L'Oréal Polska.


loreal zdjecie

Salony Expert to najbardziej rozpoznawalna marka na rynku usług fryzjerskich w Polsce. To bardziej nobilitacja czy odpowiedzialność?

Ogromnie cieszy nas fakt, że marka Salon Expert L’Oréal Professionnel zyskała uznanie w oczach naszych konsumentów i szacownego Jury. Odpowiadając na pytanie jest to dla nas ogromna nobilitacja, ponieważ udało nam się przez wiele lat przyciągnąć do tego projektu najlepsze salony w Polsce, najbardziej zdolnych stylistów i najbardziej prężnych biznesowo właścicieli, którzy wspólnie z nami chcą podnosić jakość rynku fryzjerskiego. A co najważniejsze, są otwarci na nowe  rozwiązania i chcą się rozwijać. Zawsze staraliśmy się wyprzedzać rynek i antycypować możliwe kierunki rozwoju. Jeśli udało się nam wspólnie z naszymi partnerskimi salonami zrealizować projekt, który zmienił jakość rynku fryzjerskiego w Polsce, jest to dla nas powód do dumy, wielkiej satysfakcji i zachęta do jeszcze cięższej pracy. Ale oczywiście, jest to też wielka odpowiedzialność, gdyż zdajemy sobie sprawę, że rynek fryzjerski dynamicznie się rozwija. Konsumentka w Polsce jest coraz bardziej wymagająca, poszukuje jakościowych usług i profesjonalnych produktów. Naszą misją jest długofalowe wsparcie naszych partnerów biznesowych z grupy Salon Expert L’Oréal Professionnel, aby razem tworzyć najwyższy standard fryzjerstwa w Polsce.

 

Jakie trendy w usługach fryzjerskich są obecnie dominujące?

 

Kluczowym elementem usługi fryzjerskiej jest kompetentna i wszechstronna diagnoza kondycji i potrzeb włosów. Spersonalizowana analiza profesjonalisty tworzy podstawy do spektakularnych efektów serwisu salonowego. Jeśli chodzi o usługi, to wciąż kluczowym trendem jest koloryzacja. Profesjonalista w salonie konstruuje rozwiązanie kolorystyczne z wielu niedostępnych dla zwykłego użytkownika odcieni, składników, narzędzi, technik, których konsumentka sama nie wykona w domu. I co najważniejsze, są to rozwiązania szyte na miarę indywidualnych potrzeb klientki. Przykładem może być Baby Light nowy trend blondu – czyli ultra delikatne, chłodne refleksy wplecione w kolor włosów tworzący naturalny efekt „baby blond”.
    Drugim trendem rozwijającym się w jakościowych salonach fryzjerskich, czyli salonach z grupy Salon Expert, jest dynamiczny rozwój zabiegów pielęgnacyjnych i rytuałów, które dbają o kondycję i zdrowy wygląd włosów. W salonach fryzjerskich coraz częściej oferowane są zabiegi łączone: koloryzacja wraz z usługą pielęgnacyjną, przygotowującą do koloryzacji lub utrwalającą efekt uzyskany w salonie. Zauważamy też trend, iż salony fryzjerskie uzupełniają swoje portfolio o usługi manicurowe i zabiegi pielęgnacyjne skóry.

 

Salony Expert to nie sieć, lecz dobrowolne stowarzyszenie. Czym charakteryzuje się taki model biznesowy i czy sprawdza się on w polskich realiach gospodarczych?

 

Uważamy, że jest to dobre rozwiązanie, odpowiadające realiom polskiego rynku. Polacy cenią sobie swobodę i niezależność. Program Salon Expert L’Oréal Professionnel jest dobrowolnym stowarzyszeniem, które szanuje te wartości. Nasi partnerzy fryzjerscy, którzy są artystami, cenią sobie respektowanie ich wizji artystycznych i indywidualnego charakteru salonu. To właśnie program Salon Expert L’Oréal Professionnel, w zgodzie z tymi wartościami, podpowiada fryzjerom jakościowe rozwiązania w kwestii prowadzenia salonu fryzjerskiego. Szkoli technicznie i artystycznie, aby odpowiadać na wysokie oczekiwania współczesnych konsumentów.
    Salon Expert jest kompleksowym i nowoczesnym programem, który pomaga w długofalowej perspektywie rozwinąć biznes i salon w trzech głównych obszarach. Fryzjerom proponujemy najwyższej jakości produkty, najnowsze trendy, wysokiej jakości program szkoleniowy z udziałem gwiazd polskich i zagranicznych. Managerom i właścicielom salonów nowoczesne rozwiązania biznesowe, jak szkolenia managerskie czy nasz flagowy projekt Salon Emotion, który organizuje ścieżkę 7 kroków wizyty klienta w salonie. Konsumentom proponujemy co miesiąc atrakcyjne akcje promocyjne dostępne tylko w Salonach Expert L’Oréal Professionnel, najnowsze trendy i nowe usługi w zakresie koloryzacji i pielęgnacji, jak np. Pro Fiber, który jest dostępny na wyłączność w Salonach Expert. To usługa intensywnej pielęgnacji włosów, która rozpoczyna się w salonie i może być reaktywowana w domu dzięki produktom dobranym przez fryzjera na podstawie diagnozy.

 

Bardzo ważny w przypadku Państwa modelu biznesowego jest odpowiedni   wybór partnerów. Czym powinien cechować się salon fryzjerski, by stać się Salonem Expert?

Przede wszystkim stawiamy na salon, który reprezentuje wysoki poziom usług fryzjerskich. Stawiamy na ludzi utalentowanych, chcących się rozwijać i dołączyć do grona najlepszych salonów w Polsce. Naszą rolą jest zachęcenie do współpracy lokalnych liderów, którzy wspólnie z nami w swoim mieście wyniosą usługę fryzjerską na inny poziom. Są to osoby, które są otwarte na ciężką pracę, gotowe na zmianę dotychczasowej rutyny i głęboką metamorfozę swojego salonu. Zależy nam bowiem na tym, aby konsumentka miała poczucie że znalazła się we właściwym miejscu, w rękach profesjonalisty, który zagwarantuje jej najwyższą jakość wykonanej usługi i poczucie miło spędzonego czasu. To ogromna satysfakcja obserwować rozwój naszych partnerów oraz widzieć jaką wartością dla klientek salonów jest certyfikat Salon Expert, który jest gwarancją najwyższej jakości usług.

 

Często podkreślają Państwo, że najważniejszą cechą Salonów Expert jest dbałość o klienta i najwyższa jakość usług. Czy, w Pani opinii, to właśnie te cechy wyróżniają Państwa na rynku i decydują o sukcesie?

 

Absolutnie tak. Jako marka nie chcemy być postrzegani jedynie jako dostawca produktów. Już wiele lat temu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że aby przyciągnąć klientki do salonu fryzjerskiego musi to być wyjątkowe miejsce, z jakościową obsługą i profesjonalnym zespołem. Dlatego od lat konsekwentnie proponujemy naszym partnerom cały wachlarz niestandardowych rozwiązań pokazując, że jako marka Salon Expert jesteśmy pionierem na rynku fryzjerskim w Polsce.

 

Po raz kolejny Państwa salony otrzymały tytuł „Super Marka”. Co dla Państwa oznacza to prestiżowe wyróżnienie?

 

To ogromna duma i poczucie, że Program który ma ponad 10 lat, zdał egzamin na konkurencyjnym rynku. Z perspektywy czasu  wiemy, że często szliśmy pod prąd, proponując nieszablonowe rozwiązania i chcąc zmienić otaczającą  nas rzeczywistość. Dlatego dziękujemy naszym partnerom Salonom Expert za zaufanie, a klientkom za docenienie naszych starań. Gwarantujemy, że nie spoczniemy na laurach. Mamy wiele ciekawych pomysłów, które będzie można wkrótce zobaczyć.

 

Jakie plany mają Państwo na najbliższe miesiące? Czy marka Salon Expert zaskoczy czymś swoich sympatyków?

 

Oczywiście, że tak. Dla fryzjerów i właścicieli salonów już w kwietniu „2 Kongres biznesowy Salon Expert L’Oréal Professionnel” dla ok. 600 osób, dla młodych fryzjerów – adeptów szkół fryzjerskich – Program szkoleniowy „Akademia Salon Expert”, a dla klientek - nowe usługi, wiosenne trendy oraz nowe, profesjonalne produkty, o których będziemy informować w mediach tradycyjnych i digitalu. Naszym celem na ten rok jest pomoc Salonom Expert w wejściu do świata nowoczesnych mediów i wykorzystanie ich w codziennej pracy salonu. Obserwujcie nas i do zobaczenia w Salonach Expert L’Oréal Professionnel!

 

Rozmawiała Agnieszka Kluska