Decydując się na inwestycję we własną mikroinstalację fotowoltaiczną, warto zastanowić się nad kwestią udzielanych przez producentów gwarancji na urządzenia, a przede wszystkim na realne możliwości ewentualnego ich egzekwowania w przyszłości.

 

Selfa Moc polskiej gwarancji 1

Każdy użytkownik instalacji fotowoltaicznej wie, że moduły PV powinny działać bezawaryjnie przez 25 lat, zazwyczaj na taki okres udzielana jest gwarancja producenta na moc paneli. Natomiast, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wysokiej jakości moduły PV, wyprodukowane z dbałością o materiały i przy użyciu nowoczesnych technologii, będą mogły pracować bezawaryjnie przez co najmniej 35 lat!

 

Wyobraźmy sobie teraz sytuację, że nasza elektrownia słoneczna po kilku latach eksploatacji przestanie generować energię w wyniku awarii tylko jednego modułu fotowoltaicznego. Co wtedy możemy zrobić? Czy producent udzielający gwarancji wymieni nam nieodpłatnie wadliwy egzemplarz?

 

Pamiętajmy, że lokalizacja  producenta oferującego nam moduł, czy też inwerter fotowoltaiczny na terenie Polski lub Europy, zapewni nam możliwość skutecznego skorzystania z procedury gwarancyjnej. Warto ten fakt wziąć pod uwagę przy wyborze tych elementów do własnej elektrowni słonecznej. Być może te kilkaset złotych różnicy (przy inwestycji za kilkanaście tysięcy złotych!) nie jest warte niepotrzebnego stresu związanego z mogącymi potencjalnie wystąpić problemami w przyszłości.

 

mgr inż. Michał Redliński
www.selfa-pv.com