Specjaliści ds. finansów znajdują się na celowniku pracodawców. Pierwsze miesiące 2017 roku potwierdzają ten trend, a ogólna sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy, chcąc pozyskać najlepsze talenty, muszą dobrze znać oczekiwania kandydatów z obszaru finansów korporacyjnych. Czym firmy kuszą finansistów, a czego od nich oczekują? Jak wygląda obszar rynku pracy tych specjalistów? Na te pytania odpowiada ekspert HRK – Adrian Szymański.


Aktualnie na portalu Pracuj.pl specjaliści ds. finansów znajdują się w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników. Potwierdza to duże zapotrzebowanie na finansistów, szczególnie że obecna sytuacja rynkowa i dobre perspektywy dla branży mogą zmniejszać problem związany z emigracją zarobkową tych specjalistów. Według ekspertów firmy HRK – Polska jest również atrakcyjnym kierunkiem dla organizacji planujących umiejscowienie regionalnych struktur finansowych, więc osoby szukające doświadczenia na pozycjach regionalnych mogą bez trudu znaleźć takie stanowiska w naszym kraju.


Finansiści lubią wyzwania
Jak organizacje przyciągają do siebie dobrych pracowników? Na pewno oferując im dobre wynagrodzenia, a także szeroki pakiet benefitów. Już nie tylko prywatną opiekę zdrowotną czy karty sportowe. Firmy prześcigają się w pomysłach, takich jak pakiety zawierające masaże w biurze, darmowe wyżywienie, szkolenie czy elastyczny czas pracy. Jednak według Adriana Szymańskiego, Team Leadera HRK Finance, finansiści są w tym przypadku szczególną grupą. Benefity mają znaczenie, choć nie tak duże jak perspektywa ciekawych zadań i interesujących wyzwań zawodowych. Można swobodnie wysnuć tezę, że im bardziej powtarzalna praca, oparta na rutynie, tym mniejsze zainteresowanie kandydatów. Rozważając zmianę zawodową, pracownicy świadomie szukają nietuzinkowych wyzwań i kompetencji w nowym miejscu pracy, które nie są dla nich dostępne w organizacji, w której są zatrudnieni.


Jakich finansistów poszukują pracodawcy?
Jak wynika z doświadczenia ekspertów firmy HRK,  od finansistów pracodawcy oczekują raczej znajomości konkretnych narzędzi, a nie tylko ukończenia kursów czy szkoleń. Obecnie na rynku obserwujemy popyt na znajomość MS Office, zwłaszcza Excel i Access. Ponadto przydaje się znajomość podstaw programowania (VBA).
Obok tzw. umiejętności twardych pracodawcy zwracają również uwagę na nastawienie i osobowość kandydata. Nawet najlepszy specjalista nie zostanie zatrudniony, jeśli jego osobowość nie będzie zgodna z kulturą organizacji, i jest to obecnie, jak zauważa Adrian Szymański, ekspert HRK,  najczęstsza przyczyna odrzucania kandydata w procesie rekrutacyjnym.


Branża ma znaczenie
Poziom zarobków specjalistów w finansach korporacyjnych nadal jest mocno uzależniony od zajmowanego stanowiska i liczby lat doświadczenia, choć ostatnio znacząco się wyrównał. Nadal różnica w wynagrodzeniach osób początkujących i doświadczonych jest duża, lecz nie jest już tak spektakularna. Jednak bez względu na wspomniane czynniki największy wpływ na poziom zarobków ma branża, w jakiej finansista pracuje.
Certyfikaty, odbyte szkolenia czy znajomość języków są oczywiście ważne i w niektórych środowiskach wymagane, nie są to jednak dziś decydujące czynniki wpływające na poziom zarobków. Nadal funkcjonują branże, które za identyczne kompetencje płacą więcej niż średnia rynkowa, i takie, które ze względu na swój model biznesowy (najczęściej mający korzenie w niskiej marżowości) płacą mniej – mówi Adrian Szymański, Team Leader HRK Finance.


Na podstawie obserwacji rynku pracy w sektorze finansów korporacyjnych można wysnuć wnioski, że najbliższe lata przyniosą wiele zmian dla finansistów. Mowa tu głównie o centrach usług wspólnych, które coraz częściej oprócz księgowych wchłaniają również funkcje kontrolingowe. Po kilku latach funkcjonowania struktur SSC w Polsce stały się one miejscami, które są w stanie zaproponować ciekawsze warunki finansowe niż standardowe działy księgowe w organizacjach.


HRK jest jedną z największych organizacji doradczych w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi w Polsce. Od 2000 r. wspiera menedżerów w pozyskiwaniu pracowników i skutecznym zarządzaniu personelem. Oferuje projekty rekrutacji, badań i rozwoju potencjału zawodowego (łącznie z zaawansowanymi badaniami Assessment/Development Centre), budowanie ścieżek kariery, employer branding oraz – pod marką HRK Payroll Consulting – administrację wynagrodzeniami i zarządzanie dokumentacją personalną. Konsultanci firmy realizują projekty na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Działają w oparciu o zespoły specjalizujące się w obsłudze firm z różnych branż i sektorów gospodarki oraz oddziały regionalne. Firma należy do międzynarodowych sieci IRC Global Executive Search Partners oraz Bernard Hodes Global Network, zrzeszającej ekspertów employer brandingu z całego świata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ