Rozmowa z Krzysztofem Radziukiem, założycielem i Prezesem zarządu spółki Rad-Pol, która od przeszło 30 lat z sukcesem zajmuje się produkcją i sprzedażą stylowych mebli i tkanin dekoracyjnych.

 


RAD POL prezes

Jakie były początki działalności Państwa firmy i jak obecnie ocenia Pan jej aktualną pozycję rynkową?

Firmę Rad-Pol założyłem w 1986 roku. Początkowo zajmowaliśmy się usługami tapicerskimi, odtwarzając pierwotną jakość i piękno mebli tapicerowanych. Z biegiem czasu i zwiększeniu się kadry pracowniczej poszerzyliśmy nasze działania o produkcję i import mebli stylowych z Włoch. Firma Rad-Pol z małego zakładu rzemieślniczego stała się przedsiębiorstwem o ugruntowanej pozycji na polskim rynku i rozpoznawalną marką. Moja firma obecnie ma 8 salonów, które są usytuowane w największych miastach w kraju. Nasza oferta poszerzyła się również o dział tkanin dekoracyjnych oraz obiciowych, który z każdym rokiem prężnie się rozwija. Klienci doskonale znają markę Rad-Pol i doceniają atuty jej produktów.

 

Rad-Pol to sektor meblarskich marek premium. Co Państwa wyróżnia i jakie są Państwa zalety?

Atuty mojej firmy to przede wszystkim wykwalifikowani, pełni zaangażowania, wiedzy i chęci do pracy pracownicy. Wspólnie realizujemy wyzwania, jakie niesie nam przyszłość – z ciekawością i odwagą dążymy do ciągłego rozwoju. To również same produkty, które oferujemy pod marką Rad-Pol, czyli dobry projekt, bezkonkurencyjna jakość, nieskazitelne wykończenie, ale też wyjątkowość i innowacyjność. Tym, co je szczególnie wyróżnia są detale – ręcznie robione ozdobne przeszycia, rzeźbienia, złocenia i inne elementy dekoracyjne. Tapicerka do naszych mebli jest wykonywana tradycyjną metodą. To wszystko stanowi integralną część produkcji. Umiejętne połączenie tych dwóch metod pozwala na osiągnięcie końcowego efektu, który jest doceniany przez naszych klientów. Nasze meble charakteryzują się różnorodnością stylów, dzięki temu są idealne do różnych wnętrz. Kolekcje są przygotowywane z myślą o klientach, którzy doceniają styl, elegancję, komfort oraz ponadczasowe wzornictwo. Możliwość kompleksowego zaaranżowania przestrzeni, a także profesjonalne wsparcie podczas zakupów, to również ważne atuty firmy. Każdy klient może sam sobie dobrać tkaninę obiciową, kolor, wzór a także wybarwienie drewna. Meble Rad-Pol to wyposażanie wnętrz w najlepszą jakość.

 RAD POL

 

Jakość, zaufanie i renoma – te cechy charakteryzują nagrodzone w Programie „Dobra Marka 2020” brandy. Jak zdefiniowałby Pan je w odniesieniu do Państwa działalności i która z nich ma największe znaczenie w biznesie?

Jakość materiałów, sposób ich łączenia, stateczność, decydują o tym czy dany produkt będzie służył nam przez dłuższy czas oraz zapewniał bezpieczeństwo. Projekt powinien uwzględniać priorytetowe potrzeby człowieka. O jakości mebli decyduje przede wszystkim rodzaj zastosowanych materiałów. Z naszych obserwacji wynika, że konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na design, wykonanie, komfort, miejsce gdzie zostały wyprodukowane meble, a coraz mniej na cenę. Klienci poszukują przede wszystkim wysokiej jakości, a cena nie jest już najważniejszym kryterium przy wyborze mebli. Budowanie pozytywnych skojarzeń z marką zwiększa zaufanie klientów. To na jej podstawie tworzy się lojalność i pewność co do jakości usług. Obecnie nabywcy decydując się na zakup danej marki zwracają uwagę na wartość dodaną. Wizerunek marki jest więc bardzo ważny. Musimy pamiętać, że z kolei tworzenie renomy jest długotrwałym procesem i zwykle wymaga poniesienia dodatkowych nakładów finansowych, jednak jest to inwestycja, która się zwraca. Uważam, że zdobycie zaufania klienta to jedno z największych wyzwań każdego przedsiębiorcy. Pracuje się na nie bardzo długo, a można je błyskawicznie stracić. Dlatego bardzo ważne jest eksponowanie faktów, które świadczą o profesjonalizmie danej firmy czy usługi. Często taka mała rzecz może być czynnikiem decydującym o zakupie u nas, a nie u konkurencji. Kupujący chętniej korzystają z usług firm, które uważają za profesjonalne i takie są. Wszystkie trzy cechy są bardzo ważne i muszą się nawzajem uzupełniać. Zaufanie klientów, renoma, ale też i jakość są dla mnie najważniejsze. To dzięki nim możemy sprzedawać nasze meble.

 

Właściwie w każdej branży ważną rolę odgrywa postęp technologiczny. Czy są Państwo firmą innowacyjną?

Innowacyjność to nie tylko technologie, które oczywiście są bardzo ważne dla wszystkich przedsiębiorstw i nie da się bez nich funkcjonować w obecnych czasach. Moim zdaniem postęp to również pomysłowość. Od kilku lat bierzemy udział w targach zagranicznych jako wystawca, na których możemy poszerzyć naszą wiedzę oraz pozyskać nowych kontrahentów do współpracy, zainspirować się najnowszymi trendami i modą. Dziś wiele mebli, w tym i nasze, są tak zaprojektowane, by ułatwiać życie. Pozwalają one na lepsze organizowanie i przechowywanie, łatwiejsze zachowanie porządku i estetycznego wyglądu. Tak, moja firma jest innowacyjna, ponieważ cechuje się pomysłowością, nieszablonowością, świeżością, oryginalnością. Obecnie można zauważyć wzrost zainteresowania zakupem mebli na wymiar i na indywidualne zamówienie. Klienci oczekują produktów, które będą odzwierciedlać charakter i duszę ich wnętrz, domów, mieszkań. Są świadomi nowych trendów, wiedzą jak powinien wyglądać dany mebel. Dlatego wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom staramy się spełniać wymogi naszych klientów. Oferujemy meble na wymiar i według indywidualnych potrzeb. Jesteśmy w stanie stworzyć meble, jakie ktoś sobie wymarzy w danych kolorach tkanin i materiałach obiciowych. Wciąż rozwijamy nasz dział współpracy z architektami, którzy mogą przygotować projekt na miarę, z naszym asortymentem.

 

RAD_POL_6.jpgRAD_POL_3.jpgRAD_POL_5.jpgRAD_POL_7.jpgRAD_POL_1.jpgRAD_POL_4.jpg

 

Jakie są Państwa plany na najbliższe miesiące, a gdzie widzą się Państwo, powiedzmy za 5 lat?

Naszym głównym celem w obecnym czasie jest zwiększenie sprzedaży on-line. Klienci coraz chętniej zamawiają stylowe meble przez internet. Jeszcze kilka lat temu do wirtualnego zakupu mebli internauci podchodzili z nieufnością. Jednak na przestrzeni ostatnich lat sytuacja zmieniła się diametralnie. Klienci dostrzegają zalety płynące z zakupów on-line. Konkurencja z dużymi i światowymi firmami jest dla nas motorem napędowym. W przyszłości zaś chcemy się otworzyć na rynki zagraniczne. Z naszej perspektywy jest to szansa na globalizację marki, zwiększenie sprzedaży. Chcemy zarówno wejść na rynki zachodnie, jak i te za wschodnią granicą. Sprzedaż mebli do krajów pozaeuropejskich jest bardzo pociągającą perspektywą i dużym wyzwaniem. Eksport naszych towarów wymaga dużo pracy, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, jak choćby koszty logistyczne i elastyczność produkcji, które pozwolą nam na dostosowanie się do wymogów zagranicznych klientów. Liczymy się z tym, że sprzedaż włoskich i polskich mebli pod marką własną to ogromne wyzwanie. Wejście na te rynki i utrzymanie na nich biznesu wymaga dużej wiedzy, wysiłku, odpowiedzialności i zaplecza finansowego. Uważam, że poszerzenie działalności o ekspansje zagraniczną jest bardzo ważne dla biznesu. Meble stylowe są szczególnie doceniane przez konsumentów na świecie i wyróżniają się swoją innowacyjnością, dlatego zdobycie nowych klientów oraz osiągnięcie sukcesu bardzo motywuje mnie do działania.


Rozmawiała Agnieszka Kluska

ZOBACZ RÓWNIEŻ